Dieta

Kiedy kawa szkodzi. Nietolerancja kofeiny.

Zapoznajmy się z jedną z najpopularniejszych używek na świecie, znaną niezależnie od kultury czy też kontynentu – oto kawa. Napój znany nam wszystkim ze swoich właściwości pobudzających i orzeźwiających. Naukowcy od lat spierają się nad jej wpływem na nasze zdrowie.Z tego powodu, warto rozwiać wątpliwości. Czy istnieje nietolerancja kofeiny? Jakie daje objawy? Skąd wiedzieć, że powinieniem odstawić małą czarną?

30,000+ Best Coffee Photos · 100% Free Download · Pexels Stock Photos

Jaki wpływ na zdrowie ma kofeina?

Najistotniejszy fakt to to, że kawa jest głównym źródłem kofeiny. Należy pamiętać, iż występuję ona również w herbacie oraz napojach energetycznych. Można ją przedawkować, jak wiele innych używek. Okazuje się, że kofeina zawarta w kawie może być metabolizowana w zupełnie inny sposób przez Ciebie i grono Twoich bliskich. Niektórzy z nas po wypiciu kawy spokojnie mogą zasnąć, inni natomiast mają bezsenne noce. Skąd te różnice? Otóż mogą wynikać one z nas samych a mianowicie naszego genotypu. naukowcy odkryli  pewien zespół genów określający cechy mające wpływ reakcji naszego organizmu na wrażliwość na kofeinę.Udowodniono, że szybkość metabolizowania kawy jest uwarunkowana genetycznie a proces usuwania kofeiny z organizmu może zachodzić w różnym czasie, zależnym w dużej mierze od posiadanych polimorfizmów określonych genów.

Geny poddawane analizie w kontekście tolerancji kofeiny to:

  • ADORA2A
  • AHR
  • CYP1A1-CYP1A2
  • CYP1A2

Nasz genotyp decyduje o szybkości metabolizowania kofeiny we krwi co ma bezpośredni wpływ na jej przyswajalność. odnośniez przedawkowania, która dla każdego jest różna. Chcesz wiedzieć, które cechy dotyczą Ciebie? Znając swój genotyp możemy zastanowić się nad korzystną ilością przyjmowanej kofeiny.

Skąd wiedzieć, że to nietolerancja kofeiny?

Wariant TT genu ADORA2A wskazuje na obniżoną tolerancję kofeiny, która może się objawiać niepokojem, lękiem i wzrostem ciśnienia krwi wskutek nadmiernego wydzielania adrenaliny po spożyciu kofeiny. Osoby z tym genotypem wykazują tendencję do przyjmowania mniejszych dawek kofeiny. U osób z tym genotypem spożywanie kofeiny zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Osoby z tym genotypem powinny rozważyć zmniejszenie spożywanej ilości kofeiny lub całkowicie wykluczyć ją z diety.

Dowiedz się więcej na www.ogen.pl