Orzeszki ziemne posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Mają bardzo dużo białka, rekordową ilość witaminy B3, są wartościowym źródłem tłuszczu, błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Ale … są również wyjątkowo silnymi alergenami. Alergia na orzeszki ziemne szczególnie dotyka dzieci. U części małych pacjentów mija, jednak u zdecydowanej większości utrzymuje się do końca życia. Jakie są jej konkretne przyczyny i objawy?…
Badanie poziomu witaminy D
Badanie poziomu witaminy D powinno być wykonywane regularnie. Mimo zwiększającej się świadomości zdrowotnej, wciąż wiele osób nie wie, że może mieć niedobór witaminy D. Badania szacują, że nawet 90% społeczności Polski może mieć niedobór witaminy D. Witamina D pełni wiele funkcji. znana jest przede wszystkim z oddziaływania na prawidłową mineralizację kości i gospodarkę wapniową, ale na tym jej rola się…
Jelita a depresja.
Depresja zaczyna się w jelitach? Zaburzenie równowagi bakteryjnej w jelicie jest istotnym czynnikiem w patogenezie chorób czynnościowych, ale… nie tylko! Okazuje się, że mikrobiota może również wpływać na zdrowie psychiczne, przyczyniając się do występowania chorób takich jak depresja! Oś jelitowo-mózgowa łączy przewód pokarmowy z ośrodkowym układem nerwowym, umożliwiając dwukierunkową komunikację.. Od strony jelitowej dysbioza (zaburzenie składu mikrobioty) może objawiać się…
Śmierdzące gazy i wzdęcia – przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?
Wzdęcia i gazy – przyczyny Wzdęcia i śmierdzące gazy uznawane są jako jedne z najczęściej występujące dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Znacząco obniżają jakość i komfort życia. Pomimo powszechności i dokuczliwości tego problemu, określenie dokładnej przyczyny wzdęć i im zapobieganie wciąż pozostaje niejednoznaczne. Wzdęcia – skąd się biorą? Wzdęcia najczęściej subiektywnie opisywane są jako uczucie wypełnienia gazami, zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, ale…
Badanie mikrobioty jelitowej – co zawiera wynik?
Nasz przewód pokarmowy zasiedla ponad 1000 różnych gatunków bakterii. Dodatkowo znajdują się też inne drobnoustroje takie jak grzyby lub wirusy. Wspólnie określa się je mikrobiotą jelit. Coraz więcej badań wskazuje na to, że bakterie zamieszkujące jelita mają ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego dbając o siebie warto zwrócić szczególną uwagę również na florę bakteryjną jelit. Aktualną kondycję…
Dysbioza jelitowa. Czym jest? Jakie są objawy dysbiozy jelit.
Dysbioza jelit jest stanem zaburzenia równowagi mikrobioty w jelicie i określana jest jako zaburzenia w ilości, jakości i funkcjonowaniu bakterii bytujących w jelitach człowieka. Mówimy o niej gdy ilość potencjalnie chorobotwórczych bakterii jelitowych przewyższa ilość tych korzystnych dla naszego zdrowia. W rezultacie doprowadza to do naruszenia bariery jelitowej następnie wywołując miejscowe stany zapalne, a w konsekwencji jej rozszczelnienia i przenikania…
Dieta dla zdrowych jelit- co warto jeść.
W dbaniu o zdrowie jelit, podstawę obok stylu życia stanowi dieta. To co jemy, odżywia nie tylko nas, ale również tryliony bakterii żyjących w naszym ciele. Dieta dla zdrowych jelit, właściwe ich odżywienie promuje wzrost populacji probiotycznych bakterii, a dzięki temu wpływa nasze zdrowie. Jak dokarmić dobre bakterie jelitowe? Dieta dla zdrowych jelit-co warto włączyć do jadłospisu. Dużo warzyw i…
Mikroflora jelit u dziecka- jak o nią dbać?
Mikroflora jelitowa pełni ogrom istotnych funkcji. Jednymi z nich są funkcje metaboliczne. Bakterie jelitowe mogą również wpływać na produkcję białek przez organizm ludzki i modulować odpowiedź odpornościową. Mikroflora jelit u dziecka kształtowana jest pod wpłwem różnych czynników. Co kształtuje jelitową mikrobiotę? Skład mikrobioty jelit kształtuje się na przestrzeni naszego życia pod wpływem wielu czynników. W późniejszym życiu-kształtujemy go my, naszymi…
Jakie są przyczyny autyzmu? Jedną z nich są GENY.
Autyzm- jakie są objawy? Na wstępie, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie co to jest autyzm. To złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności socjalizacji, komunikowania się oraz zachowania. Cechami typowymi dla autyzmu dziecięcego jest też zawężenie zainteresowań i powtarzalność zachowań. Dzieci w spektrum mogą również mieć trudności z integracją wrażeń zmysłowych, a ponadto same…
Badania genetyczne- czy są bezpieczne?
Czy można wykonać badanie genetyczne anonimowo? Analizę genetyczną wykujemy anonimowo. Do identyfikacji badania wykorzystujemy jedynie indywidualny kod kreskowy próbki. Aby zarejestrować próbkę potrzebne jest podanie adresu e-mail, a do pełnoprawnej realizacji usługi niezbędne jest też udzielenie dwóch pisemnych zgód Użytkownika: -zgody na wykonanie analizy genetycznej i sporządzenie na jej podstawie raportu genetycznego: – potwierdzenia, że zapoznałeś się z przedstawionymi w…