Uroda

Cellulit – winne są geny?

Cellulit jest to wieloczynnikowe zaburzenie obejmujące podskórną tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny skutkujące nieprawidłowym, nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej prowadzącym do tworzenia obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej. Zazwyczaj cellulit pojawia się w okresie dojrzewania, ciąży czy też menopauzy, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. Zmiany te mogą nasilać się w ciąży, menopauzie i przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych. Objawia się występowaniem nierównej i pofałdowanej powierzchni skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból.

Kobiety rasy białej są bardziej narażone na wystąpienie cellulitu niż kobiety rasy azjatyckiej. Ten fakt tłumaczy się predyspozycjami genetycznymi, zmianami hormonalnymi oraz czynnikami żywieniowymi. Cellulit natomiast bardzo rzadko występuje u mężczyzn.

Jak zapobiegać zmianom?

Niezależnie od fazy cellulitu najbardziej skutecznym sposobem jego zwalczania wydaje się wprowadzenie modyfikacji  stylu życia: więcej aktywności fizycznej, zasad zdrowej, zbilansowanej diety, unikanie używek takich jak alkohol czy tytoń, nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stresu.
1. Możliwa suplementacja:  
– Preparatów zmniejszających przepuszczalność naczyń krwionośnych takie jak np. rutyna, kwercytyna, escyna, kofeina.
– Syntetycznych leków: Aescin, Otrex.
– Przyjmowanie suplementów zawierających bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP).
2. Pielęgnacja skóry:   
– Body wrapping- zabiegi podczas, których na skórę nakładane są preparaty silnie pobudzające krążenie np. algi, imbir, następnie ciało owija się folią. Podczas zabiegu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co usprawnia proces usuwania nadmiaru wody i szkodliwych produktów przemiany materii.
– Miejscowe stosowanie 3,5% roztworu kofeiny.

– Stosowanie zabiegów antycellulitowych takich jak np.:

-drenaże limfatyczne
-endermologia- polega na mechanicznej stymulacji tkanki tłuszczowej, która prowadzi do aktywacji jej metabolizmu. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnej głowicy.
-techniki łączone: zabiegi z użyciem ultradźwięków, radiofrekwencji, lasera diodowego
-mezoterapia preparatami wspomagającymi i stymulującymi spalanie oraz rozkład
tkanki tłuszczowej
-karboksyterapia czyli  zabieg polegający na wprowadzenie dwutlenku węgla śródskórnie lub podskórnie. Ma pozytywny wpływ na mikrokrążenie, zwiększa elastyczność i nawilżenie tkanek oraz sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
Chcesz dowiedzieć się jak zadbać o skórę? Wykonaj Raport Genetyczny!
Tagged , , , , , ,