Zdrowie

Choroba Hashimoto – 12 objawów na które warto zwrócić uwagę!

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczna choroba tarczycy. Współcześnie choruje na nią coraz więcej osób. Co to jest Hashimoto i jak może wpływać na pracę tarczycy?

Spis treści:

Tarczyca

Tarczyca jest to pojedynczy, bogato ukrwiony gruczoł, zlokalizowany na szyi. Składa się z dwóch płatów, które połączone są cieśnią. Kształtem przypomina kokardkę albo motyla, dlatego często osoby chorujące na choroby tarczycy, głównie Hashimoto, mówią o sobie „motylki”. Masa tarczycy to od 15 do 30 gramów, a objętość zdrowej tarczycy to około 20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Parametry te mogą się nieznacznie różnić u niektórych osób, jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników.

Hormony tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony:

 • tyroksynę T4,
 • trójjodotyroninę T3,
 • kalcytoninę.

Poziom zarówno T3, jak i T4 jest regulowany przez TSH, produkowane przez przysadkę. TSH wydzielane jest pulsacyjnie, w rytmie dobowym – najwyższe stężenie TSH jest między godziną 23 a 4 rano, a najniższe około 16.

Badania tarczycy – prawidłowe wartości TSH

Normy TSH to od 0,3-0,4 mj.m/l do 3, a nawet 2,5 mj.m/l zgodnie z National Academy of Clinical Biochemistry. Wartości niegdyś uważane za normę, czyli powyżej 4-5 mj.m/l od dłuższego czasu są już kwestionowane w świecie nauki, ponieważ prawdopodobnie są związane z nieprawidłową pracą tarczycy. W badaniach naukowych poziom TSH powyżej 2-2,5 mj.m/l często jest już skorelowany z wysokim poziomem ATPO – przeciwciał, które pojawiają się w chorobie autoimmunologicznej tarczycy.

Kiedy poziom TSH jest poniżej normy, mówimy o nadczynności tarczycy, a kiedy TSH jest powyżej normy występuje wtedy niedoczynność tarczycy. Należy jednak pamiętać, że na poziom TSH może mieć wpływ wiele czynników, a diagnozę choroby tarczycy zawsze stawia lekarz.

Choroba Hashimoto

Hashimoto to choroba tarczycy. Wszystkie choroby autoimmunologiczne mają podobny mechanizm, który polega na tym, że organizm atakuje sam siebie. Oznacza to, że organizm produkuje przeciwciała przeciwko któremuś ze swoich narządów, co powoduje ich powolną destrukcję. Przyczyny powstania chorób z autoagresji są złożone i ciężko wyróżnić jeden czynnik. Znaczenie mają tutaj zarówno predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe. W przypadku tarczycy, zależnie od przeciwciał, jakie się pojawią, może dojść do choroby Hashimoto [której następstwem może być niedoczynność tarczycy], bądź Gravesa-Basedowa, której następstwem może być nadczynność tarczycy].

Choroba Hashimoto badania

Badania na Hashimoto to standardowe badania wykonywane w przypadku chorób autoimmunologicznych tarczycy. Lekarz zazwyczaj zleca badanie krwi, aby sprawdzić poziom przeciwciał [ATPO i ATG w przypadku choroby Hashimoto oraz przeciwciała TRAb w przypadku Gravesa-Basedowa]. Dodatkowo lekarz powinien wykonać USG tarczycy, aby ocenić potencjalne nieprawidłowości w wyglądzie tarczycy.

Choroba Hashimoto objawy

Objawy Hashimoto są związane z objawami niedoczynności tarczycy, a te są bardzo rozległe i często niespecyficzne.

Hashimoto objawy:

 • ciągłe zmęczenie,
 • nadmierna senność,
 • większa nietolerancja na zimno,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • bóle i sztywność stawów,
 • trudności z oddychaniem, uczucie „ciągłego braku powietrza”,
 • nagłe tycie,
 • spadek nastroju,
 • pogorszone samopoczucie psychiczne,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • poronienia,
 • …i wiele innych.

Choroba Hashimoto leczenie

Jeśli niepokoją Cię któreś z powyższych objawów warto je skonsultować się z lekarzem-endokrynologiem. Leczenie Hashimoto polega na leczeniu objawowym niedoczynności tarczycy.

Źródła:

 1. Basińska M.A., Merc M., Juraniec O., Nastrój osób z chorobą Gravesa-Basedowa i chorobą Hashimoto, Endokrynologia Polska, 2009, 60 (6), 461–468.
 2. Lachowicz K., Koszela-Piotrowska I., Rosołowska-Huszcz D., Thyroid hormone metabolism may depend on dietary fat, Journal of Animal and Feed Sciences, 2008, 17, 110–119.
 3. Socha K., Dziemianowicz M., Omeljaniuk W. J., Soroczyńska J., & Borawska M. H., Nawyki żywieniowe a stężenie selenu w surowicy u pacjentów z chorobą Hashimoto, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012, 93(4), 824-7.>
Tagged , ,