Dieta, Zdrowie

Celiakia u dzieci- najczęstsze objawy.

Celiakia- co to za choroba?

Inaczej choroba trzewna, jest przewlekłą chorobą zapalną jelita cienkiego o podłożu autoimmunologicznym. Celiakia u dzieci może ujawnić się od pierwszych chwil życia, bądź dopiero później. Charakteryzuje się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego po spożyciu produktów zawierających gluten. Badania nad jej występowaniem szacują częstość zachorowań jako przynajmniej 1:100 osób. Niestety, w Polsce nadal wykrywa się niewielki odsetek wszystkich przypadków celiakii. Szacuje się, że jest to około 5%. Zatem choruje niemal 400 000 osób, z czego ogromna większość nie jest świadoma choroby.

 

Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że celiakia może mieć różne objawy:

– w postaci pełnoobjawowej w większości przypadków występują nasilone objawy ze strony układu pokarmowego,

–  skąpoobjawowej – objawy spoza przewodu pokarmowego, np. problemy skórne, niedobory witaminowe, anemia,

– ukrytej przebieg jest praktycznie bezobjawowy.

O samej chorobie więcej dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu (LINK).

 

Choroba wieku dziecięcego?

Celiakia może ujawniać w każdym wieku, to dziś chcielibyśmy skupić się na objawach choroby trzewnej występujących u najmłodszych. Celiakia u dziecka wymaga bowiem stosowania bezwzględnej diety bezglutenowej.

Jeśli chory spożywa gluten dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a to z kolei powoduje dalsze zaburzenia funkcjonowania jelit, np. dochodzi do ograniczenia wchłaniania składników odżywczych w jelitach. Trzeba też pamiętać, że dieta eliminacyjna musi być odpowiednio zbilansowana, żeby dostarczyć młodemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki.

Jakie są zatem objawy choroby trzewnej u dzieci? Co powinno zaniepokoić rodziców?

 

Pierwsze spotkanie z glutenem.

 

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów oraz nowym schematem żywienia niemowląt , przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, gluten należy podać dziecku już w pierwszym roku życia. Ważnym jest, by już po tej pierwszej próbie uważnie obserwować reakcje organizmu naszej pociechy i sprawdzać czy maluch dobrze reaguje na gluten.  Jeśli przy wprowadzaniu produktów zawierających zboża  pojawiają się niepokojące objawy , nie zwlekaj i natychmiast skorzystaj z pomocy lekarza pediatry. W przypadku wrodzonej celiakii ważne jest bowiem szybkie postawienie diagnozy lekarskiej.

Nie zawsze jednak choroba ujawni się już w tak wczesnym wieku…

 

Jak wygląda nietolerancja glutenu u dzieci?

Objawy celiakii również u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane. Wśród najmłodszych pacjentów dotkniętych nietolerancją glutenu najczęściej są to:

– biegunki,

– bóle brzucha,

– zaparcia,

– wymioty,

– niska waga ciała.

Sytuacja nieco inaczej wygląda u dzieci w wieku przedszkolnym. Tutaj dolegliwości są już mniej charakterystyczne. Najczęściej jest to niski wzrost, któremu czasem towarzyszy niska masa ciała, nadal zdarzają się biegunki, tak jak i zaparcia czy brak apetytu.

U dzieci nieco starszych, tych w wieku szkolnym, choroba trzewna najczęściej objawia się niskim wzrostem, niedoborem masy ciała i bólami brzucha. Dodatkowo, dziecko może wolniej się rozwijać, słabiej się uczyć, odczuwać ciągłe zmęczenie, być apatyczne.

Podkreślamy, że są to najczęstsze objawy celiakii u dzieci. Należy jednak pamiętać, że tak, jak każde dziecko, każdy organizm jest inny – w związku z tym i objawy mogą być różne. Nie pozwólmy jednak by to uśpiło naszą czujność. Szybka diagnostyka sprawia, że celiakia u dzieci może nie spowodować negatywnych skutków zdorowotnych. Większość konsekwencji nieleczonej choroby trzewnej uda się cofnąć, ale pod warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia.

 

Diagnoza: celiakia. Co dalej?

Jeżeli niepokoją Cię objawy występujące u Twojego dziecka po spożyciu produktów zawierających zboża, koniecznie wybierz się do pediatry. Lekarz podejmie decyzję dotyczącą badań diagnostycznych, a następnie, jeśli będzie to konieczne, zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Najważniejszą rzeczą w przypadku stosowania każdej diety eliminacyjnej jest to, aby wykluczony z jadłospisu składnik pokarmowy zastąpić takim, który Twoje dziecko toleruje i który ma podobną wartość odżywczą.

 

Celiakia- czego unikać?

– pszenica,

– jęczmień,

– żyto i

– owies

Oraz wszelkie produkty z ich dodatkiem tych zbóż.  Niestety, dieta eliminacyjna jest trudna do zbilansowania, dlatego celiakia u dzieci może wymagać porady doświadczonego dietetyka dziecięcego w celu ułożenia jadłospisu.

W Ogen wiemy, jak ważny jest zdrowie oraz komfort życia naszych pociech. Dlatego nasze testy w kierunku predyspozycji do nietolerancji glutenu można wykonać już u najmłodszych – w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia wysyłamy specjalny zestaw do pobrania próbki z policzka, tzw, zestaw wymazowy. Więc nie zwlekaj, Raport Genetyczny Ogen to sposób na uzyskanie kompleksowej wiedzy o zdrowiu Twojego dziecka, dzięki której będziesz mógł zapewnić mu prawidłowy rozwój!

 

Tagged , , ,