Dieta, Zdrowie

Czym grożą niedobory witamin i minerałów

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie skąd biorą się niedobory witamin.

Skąd biorą się niedobory witamin? Czesto wpływa na to jakość spożywanych przez nas produktów i dieta. Na to pierwsze wpływają procesy uprawy oraz przetwarzania żywności. Niedobory mineralne występują już w glebie, a barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku nie dodają produktom spożywczym wartości zdrowotnych. Na dietę wpływa jakość i tempo naszego życia, wielu z nas wybiera gotowe, wysokoprzetworzone produkty. Przez stres i pośpiech wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne, a coraz trudniej jest je dostarczyć w zwyczajowej diecie, stąd właśnie biorą się niedobory mikroelementów.

 

Oto najczęstsze objawy wynikające z niedoborów:

– Bóle głowy i migreny mogą świadczyć o niedoborze magnezu, jodu lub żelaza. Powoduje je również brak snu i stres. Częste bóle głowy należy skonsultować z lekarzem.

– Zmęczenie, osłabienie oraz problemy z koncentracją są najczęściej objawami przemęczenia, niedosypiania i stresującego trybu życia. Jeżeli dbasz o siebie, a wyżej wymienione objawy dalej Cię dotyczą, mogą wynikać z niedoboru witamin C,E,B1,B2 lub magnezu.

– Afty mogą być oznaką niedoboru witaminy B12.

– Pękającym kącikom ust często towarzyszy niedobór kwasu foliowego i witaminy B2, mogą pojawiać się również za sprawą złej gospodarki wodnej organizmu.

– Za łamliwymi i pękającymi paznokciami stoi najczęściej niedobór cynku oraz witamin A,E,B i C.

– Osteoporoza, złamania kości i drętwienie palców u rąk może być związane z niedoborem wapnia.

– Wypadanie włosów to bardzo często skutek niedoboru żelaza oraz biotyny.

Co ciekawe, na poziom mikroelementów w naszym organizmie ma wpływ nie tylko ilość którą dostarczamy w diecie. Duży wpływ ma również to jak nasz organizm je przyswaja i metabolizuje za co również odpowiadają nasze geny. Przewlekły niedobór witamin i minerałów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Warto zwrócić również uwagę na sygnały jakie wysyła nam nasz organizm i regularnie kontrolować poziom mikroelementów. W przypadku stwierdzonych deficytów witamin i/lub minerałów, po konsultacji z lekarzem, należy rozważyć okresową suplementację niedoborowych składników.

 

Tagged , , , ,