Uroda

Podłoże genetyczne zmarszczek

 

 

Starzenie się jest naturalnym procesem, uwarunkowanym biologicznie i genetycznie. 

Dotyczy zarówno zdolności intelektualnych człowieka, jak i fizjologicznych. Te drugie prowadzą do utraty gęstości skóry, jej wiotczenia, zaniku podskórnych poduszeczek tłuszczowych, przebudowy struktur kostnych i chrzęstnych twarzy, tworzenia zmarszczek, pogłębiania bruzd nosowo – wargowych czy też wywołanego grawitacją spadku elastyczności tkanek. 

 

Geny determinują  wygląd naszej skóry jak i wiek postrzegany w 60%. Ich aktywność, odpowiada za starzenie się w około 30%. W procesie starzenia się skóry bierze udział około 1500 genów, które odpowiedzialne są m.in za teksturę, nawilżenie, elastyczność, zdolność regeneracji, ochronę przed słońcem i stresem oksydacyjnym. 

Najbardziej dotkliwym i naocznym skutkiem starzenia skóry pod względem estetycznym są zmarszczki. To wgłębienia w powierzchni skóry występujące najczęściej na twarzy. 

Możemy wyróżnić cztery rodzaje zmarszczek: 

 

  • Mimiczne (zmarszczki poziome), których powstanie spowodowały ruchy mięśni. Ten rodzaj zmarszczek występuje przy krawędziach ust, między brwiami i na czole. 

 

  • Grawitacyjne, związane ze zmianami przyczepności skóry właściwej do naskórka. Spowodowane wewnętrznym procesem starzenia się skóry oraz czynnikami zewnętrznymi (np. ekspozycją na słońce).  

 

  • Senne, powstają na skutek “zagniatania” skóry podczas snu. Przypominają odcisk, który chwilę po przebudzeniu się rozprostowuje. Jednak z czasem, w związku z ciągłym ugniataniem twarzy  odcisk utrwala się w postaci zmarszczek. 

 

  • Posłoneczne, pojawiają się często w towarzystwie przebarwień skóry, Ich przyczyną jest szkodliwe działanie promieni słonecznych. 

Na powstanie zmarszczek w dużej mierze wpływa spadek produkcji kolagenu, który pełni funkcję spoiwa komórek skóry, kości i chrząstek. Odgrywa również kluczową rolę w stabilizacji struktury skóry właściwej. Jest najważniejszym białkiem skóry odpowiedzialnym za  proces odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia skóry. Dzięki niemu nasza skóra zachowuje elastyczność, sprężystość wytrzymałość i dobrą kondycję. 

Zaburzenia produkcji kolagenu jak i skłonność do przedwczesnego starzenia się jest przekazywana w genach. Dzięki testom genetycznym możliwa jest wczesna diagnoza oraz  przeciwdziałanie zbyt szybkiemu starzeniu się skóry, które zapewnić może utrzymanie niższego wieku postrzeganego przez inne osoby. 

 

Tagged , , , , , ,