Dieta, Zdrowie

Otyłość i geny otyłości – czy naprawdę istnieją?

Otyłość to jedna z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne.

Należy mieć na uwadze, że to bardzo niebezpieczna choroba i nigdy nie należy jej bagatelizować. Otyłość uznawana jest za wysoki czynnik ryzyka schorzeń, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie czy zawał serca, może prowadzić do niepełnosprawności, zwiększa także prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Dlatego osoby, które się z nią zmagają powinny niezwłocznie podjąć szereg działań, które w bezpieczny sposób pozwolą im uzyskać prawidłową masę ciała.

 

Oyłość- przyczyny

Otyłość podzielić możemy na pierwotną i wtórną. Do najczęstszych przyczyn otyłości pierwotnej zaliczamy:

– nieprawidłowe odżywianie -złe nawyki żywieniowe, spożywanie produktów wysoko przetworzonych, jedzenie w biegu, przekraczanie zapotrzebowania kalorycznego. Takie nawyki skutkują odkładaniem się tkanki tłuszczowej w organizmie.

– zbyt mała aktywność fizyczna – warto w ciągu dnia znaleźć choć 30 minut na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Wcale nie musi ona oznaczać treningu siłowego, wystarczy wybrać się na spacer lub potrenować jogę. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

– predyspozycje genetyczne – w odkładaniu się tkanki tłuszczowej duże znaczenie może mieć niekorzystny wariant FTO, czyli tak zwanego genu otyłości.

 

Co mówią badania naukowe o wpływie genu FTO na zwiększoną masę ciała?

Wyniki wielu badań jednoznacznie potwierdzają powiązanie między niekorzystnym wariantem genu FTO, a zwiększoną masą ciała. Poprzez niekorzystny wariant rozumie się obecność allelu A. Wśród badanych osób z tym wariantem zauważalna była wyższa masa ciała, zwiększony obwód w talii, a także niemal dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia otyłości. Wyniki badań rzuciły także światło na problem występowania otyłości u dzieci. Potwierdziły bowiem, że niekorzystny wariant zwiększa ryzyko jej występowania już od bardzo wczesnego dzieciństwa.

Przeprowadzone badania pokazały także, że FTO może mieć wpływ na nasze uczucie sytości – nosiciele niekorzystnego wariantu cechowali się o wiele niższym poczuciem sytości, a co za tym idzie – przyjmowaniem dużo większych ilości jedzenia.

Otyłość, gen otyłości- badanie

Raport genetyczny pozwoli Ci odkryć Twoje predyspozycje do wystąpienia otyłości. Jeżeli potwierdzi, że posiadasz duże predyspozycje, będziesz mógł natychmiast zmodyfikować jadłospis i zadbać o większą aktywność fizyczną, co w konsekwencji pozwoli Ci uchronić się przed zwiększeniem masy ciała.

Pamiętaj, żeby sprawdzić predyspozycje genetyczne również najmłodszych członków rodziny. Dzięki temu będziesz zwracać większą uwagę na dietę swojego dziecka i ukształtowanie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych.

 Otyłość uznawana jest za wysoki czynnik ryzyka schorzeń, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie czy zawał serca, może prowadzić do niepełnosprawności, zwiększa także prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci

Daj sobie pomóc!

Raport genetyczny pomoże Ci także w opracowaniu indywidualnego planu żywieniowego, dostosowanego do Twoich predyspozycji. Obejmuje bowiem także analizę innych genów, m.in. tych odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów, tłuszczów, przeciwutleniaczy, witamin, zdolność do eliminacji wolnych rodników czy predyspozycji do występowania nietolerancji pokarmowych. Uzbrojony w taką wiedzę będziesz w stanie ustalić swój indywidualny profil żywieniowy i dostosować do niego codzienny jadłospis.

 

Tagged , , , , , , , , ,