Uroda, Zdrowie

Długowieczność-odkryliśmy jej sekret! Można wyczytać ją z genów.

Długowieczność zależy od kilku czynników – przede wszystkim od stylu życia i uwarunkowań genetycznych. Lata badań wykazały, że osoby o odpowiednich predyspozycjach genetycznych mają większą szansę na zachowanie sprawniejszego intelektu pomimo upływu lat. Przeróżne badania nad genami doprowadziły naukowców do jednego wniosku – jeśli Twoi dziadkowie i rodzice cieszyli się spokojną, długą starością to najprawdopodobniej i Ty nosisz w sobie „gen długowieczności”.

Co wpływa na długowieczność?

Na starzenie się wpływają różne geny, m.in. takie, które odpowiadają za dobry stan genomu. Biorą one udział w odpowiedzi na stres i kontroli tempa metabolizmu. Ich korzystne warianty mogą zmniejszać ryzyko różnych chorób czy schorzeń, a przez to wpływać na długość i komfort życia.

Choć proces starzenia w dużej mierze zależy od genetyki, to oczywiście nie jest to jedyny czynnik warunkujący długość życia. Na szczęście, na pozostałe czynniki mamy już nieco większy wpływ. Starzenie jest skutkiem uszkodzeń materiału genetycznego i kluczowych dla życia białek oraz lipidów, dlatego na jego tempo wpływają również:

– tryb i jakość naszego życia – pamiętaj, żeby codziennie znaleźć choć 30 minut na aktywność fizyczną. To naprawdę istotne – ruch ma zbawienny wpływ na długowieczność. Istnieją badania, które wykazały, że regularny jogging wydłuża życia aż o 6 lat! Do aktywności proponujemy dodać odpowiednią ilość snu, a także zredukować poziom stresu.

– dieta – powiedzenie „Jesteś tym, co jesz” nie wzięło się znikąd. Najlepsza dla naszego zdrowia jest zbilansowana dieta niskokaloryczna, która zapobiega odkładaniu się cholesterolu, zmniejsza ilość wolnych rodników, obniża ciśnienie tętnicze, ale przede wszystkim ogranicza śmierć starszych komórek! Dlatego warto, żebyś pochylił się nad zawartością swojego talerza. Szybkie tempo życia nie sprzyja prawidłowemu odżywianiu. Jeśli masz wątpliwości co do swojej diety, skonsultuj się z dietetykiem, który po dogłębnym wywiadzie i analizie wyników badań, rozpisze dla Ciebie odpowiedni jadłospis.  

– warunki środowiskowe – jakość powietrza, którym oddychasz, jakość wody, którą pijesz, a w końcu nasłonecznienie i poziom hałasu – to wszystko również ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia. Nie musisz od razu rzucać wszystkiego i jechać w Bieszczady, ale może warto odwiedzić je przynajmniej raz w roku i porządnie odpocząć 🙂 ?

Długowieczność zależy od kilku czynników – przede wszystkim od stylu życia i uwarunkowań genetycznych.

 Chcesz zadbać o długie życie? Zabaj o siebie!

Skoro nie jesteśmy w stanie zmienić genów, warto zadbać o pozostałe czynniki, które mają istotny wpływa na długość naszego życia. Zwolnij tempo, zredukuj stres, zwracaj większą uwagę na to, co jesz, wysypiaj się, uprawiaj sport, unikaj używek. Te małe zmiany zaowocują niemałą rewolucją! 

Tagged , , , , ,