Sport

Kolejna kontuzja? Dowiedz się co może być przyczyną!

Naciągnięcie mięśnia, naderwanie ścięgno, zerwanie wiązadła, złamania, skręcenia…Jednymi słowy kontuzja. Choć każdy zna przysłowie „sport to zdrowie”, to pewnie wielu z nas na własnej skórze przekonało się, że uprawianie niektórych dyscyplin sportowych nierozerwalnie wiąże się urazami. Co jednak sprawia, że niektórzy fani aktywności fizycznej ulegają kontuzjom zdecydowanie częściej? Okazuje się, że różnice w DNA wyjaśniają, dlaczego niektórzy sportowcy spędzają więcej czasu na rehabilitacji, niż na treningach…

 

Sport to zdrowie!

Nawet rekreacyjne uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji. Do najczęstszych urazów należą uszkodzenia więzadeł i aparatu kostnego. I tak bóle nóg, pasa miednicowego i kręgosłupa –  to lista dolegliwości, które najczęściej przytrafiają się amatorom biegania. Piłkarze z kolei borykają się z urazami kończyn dolnych, głowy, szyi i kręgosłupa. Najczęstsze rodzaje urazów w piłce nożnej to skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni i stłuczenia. Siatkarze za to łapią kontuzje takie jak skręcenie stawu skokowego, skręcenie stawu kolanowego, zerwanie więzadeł, wybite palce, przeciążenia i naciągnięcia.

Oczywiście, skoro uprawiamy sport niemal codziennie, musimy wręcz liczyć się z tym, że i nas może dopaść jakaś kontuzja. Jednak niektórym przytrafiają się one zdecydowanie częściej. Co jest tego przyczyną? Na przestrzeni wielu lat i wyczerpujących badań zidentyfikowano szereg czynników, które mają wpływ na pojawienie się różnego rodzaju kontuzji. Zaliczono do nich między innymi:

– płeć,

– wiek,

– uwarunkowania biomechaniczne,

– uwarunkowania anatomiczne,

– mechanizm urazu.

Dodatkowo coraz więcej badań na kluczowe w powstawaniu kontuzji wskazuje czynniki genetyczne.

 

Kontuzja? Odkryj swoje geny!

Jak wykazano kontuzja może mieć podłoże genetyczne. Konkretnie zmiany występujące w genach kodujących elementy kolagenu, który to stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej w organizmie.

Badania potwierdziły, że ryzyko zerwania więzadeł krzyżowych jest niemal dwukrotnie wyższe u osób, które mają krewnych ulegających takim kontuzjom. Niemal identyczną zależność obserwowano w przypadku innych ścięgien i więzadeł, np. w przypadku ścięgna Achillesa. Badania te jednoznacznie potwierdzają, że uwarunkowania genetyczne mogą wpływać na prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania kontuzji.

 

Zdaniem naukowców już w niedalekiej przyszłości możliwe będzie bardzo dokładne badanie sportowców oraz kandydatów na sportowców właśnie pod kątem występowania mutacji genetycznych sprzyjających powstawaniu częstych kontuzji. Dzięki temu trenerzy będą mogli z niezwykłą wręcz dobrać trening i dietę odpowiednie dla swojego podopiecznego. A już dziś możliwe jest skorzystanie z Raportu Genetycznego Ogen, który odpowie na pytania o predyspozycje genetyczne związane z:

– podatnością na kontuzje,

– regeneracją po wysiłku,

– uprawianiem sportów wytrzymałościowych,

– wydatkowaniem energii podczas aktywności fizycznej,

– magazynowaniem i transportem tłuszczy.

W kręgach naszych klientów mamy bardzo wielu miłośników aktywności fizycznej – zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów sportu.

Tagged , , , , , ,