Uroda, Zdrowie

Jak dbać o skórę z AZS?

Atopia, Atopowe Zapalenie Skóry, Alergiczne Zapalenie Skóry lub po prostu AZS –  to najczęściej występująca choroba skóry. W dermatologii schorzenie to określane jest jako przewlekła dermatoza – przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji choroba skóry, której towarzyszy uporczywy i nawrotowy świąd.

Uważana jest za chorobę cywilizacyjną – obecnie cierpi na nią prawdopodobnie 30% populacji. Charakterystyczne dla AZS objawy to sucha, zaczerwieniona, swędząca skóra i skłonność do wzmożonych zakażeń bakteryjnych. Zmiany te mogą pojawiać się na całej powierzchni skóry, choć najczęściej występują w zgięciach łokci i kolan oraz na twarzy i szyi. Atopia jest dość uciążliwym schorzeniem, ale można z nią normalnie żyć. Trzeba tylko odpowiednio dbać o skórę. Podpowiadamy w jaki sposób!

 

Atopia – jakie są jej przyczyny?

Przyczyny AZS są bardzo złożone i nadal nie w pełni rozpoznane. Lekarze wymieniają jednak kilka czynników, które sprzyjają wystąpieniu tej choroby.

Przede wszystkim są to czynniki genetyczne. Dziedziczy się jednak nie tyle AZS, co skłonność do alergii uwarunkowanych genetycznie. Do tej grupy zaliczamy także astmę oskrzelową i katar sienny. Jeśli więc jeden z rodziców boryka się z AZS, to ryzyko pojawienia się alergii u dziecka wynosi 30 %. A jeśli zarówno mama i tata cierpią na którąś z chorób atopowych, to ryzyko wzrasta do 60%.

Należy mieć na uwadze, że AZS ujawnia się i nasila pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Zaliczamy do nich szczególnie działania alergenów wziewnych, jak pyłki traw i roztocza kurzu domowego, oraz alergenów pokarmowych – m.in. na białka jaja, mleka, orzeszków ziemnych, soję czy pszenicę.

Do czynników, które nasilają dolegliwości związane z atopią zaliczamy także:

– spożywanie wysoko przetworzonej żywności,

– kontakt z dymem papierosowym,

– oddychanie zanieczyszczonym powietrzem,

– długie przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

Trzeba również wiedzieć, że chorobę może także sprowokować… nadmierna higiena! Częste mycie powoduje osłabienie płaszcza lipidowego pokrywającego skórę i w efekcie jej nadmierne wysuszenie.

 

Jak pielęgnować skórę z AZS?

W pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Idealnym sposobem na zadbanie o to we właściwy sposób jest dodanie do kąpieli kilku kropel dedykowanych do skóry AZS preparatów nawilżających i natłuszczających. Zalecane jest także dodawanie do wody emulsji, płynów, olejów mineralnych i naturalnych o pH 5,5, które pomagają dodatkowo kontrolować świąd i pozwalają ograniczyć stosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych.

Trzeba jeszcze pamiętać, że kąpiel osoby z AZS powinna trwać około 15 minut, a sugerowana temperatura wody to 33/34°C. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem (bez pocierania!).

Kiedy skóra jest już sucha, czas na kolejny krok. Teraz należy zastosować preparaty nawilżająco-natłuszczających na całe ciało, a w obrębie zmian skórnych leki przeciwzapalne.

 

Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

Niezawodnym sposobem na zapobieganie nawrotom AZS jest… wyeliminowanie ze swojego otoczenia szkodliwych czynników. Oczywiście, nie na wszystko mamy wpływ. Ale możemy zminimalizować pewne ryzyka.

Warto m.in. zrezygnować z grubych zasłon i dywanów, które są siedliskiem roztoczy. Z tego samego powodu należy pamiętać o częstym sprzątaniu mieszkania. Bardzo dobrze, jeśli mamy możliwość zrobić to pod nieobecność chorego. Trzeba pamiętać, że czysty dom to także dużo mniejsze ryzyko infekcji skóry. Wyjątkowo często wietrzenie mieszkania to także obowiązek – wysoka temperatura i pot działają drażniąco na alergików.

Kolejną bardzo ważną kwestią są detergenty. Osoby z AZS powinny prać ubrania i bieliznę w płatkach mydlanych lub specjalnych proszkach dla alergików. Warto także dwukrotnie płukać pranie. Dobrą praktyką jest także rezygnacja z noszenia wełnianej odzieży.

Następnym, niemniej istotnym elementem, jest dieta. Nie u wszystkich osób zmagających się z AZS te same potrawy powodują nasilenie objawów choroby. Dlatego należy skrupulatnie obserwować reakcję skóry na spożywane produkty.

 

 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i niestety lubi wracać nawet po długim okresie remisji. Leczenie AZS polega na stosowaniu maści i kremów natłuszczających, często z dodatkiem preparatów steroidowych. Poza tym wykorzystuje się także nowoczesne leki przeciwzapalne oraz fototerapię czy fotochemioterapię. Aby zminimalizować ryzyko nawrotów, warto dbać o  odpowiednią pielęgnację skóry przez cały czas. Skrupulatna profilaktyka naprawdę pomaga!

 

Tagged , , , ,