Cellulit – czy Ty też drżysz na dźwięk tego słowa? To obok rozstępów, najczęściej występujący defekt skóry. Dotyczy przede wszystkim kobiet, choć dotyka także mężczyzn. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się nawet 80% płci pięknej powyżej dwudziestego roku życia. Czy można zapobiec wystąpieniu cellulitu? Jak z nim walczyć? Czy ma wpływ na nasze zdrowie? Zapraszamy do artykułu.
Cellulit – co to?
Cellulit to wieloczynnikowe zaburzenie obejmujące podskórną tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny. Objawia się występowaniem nierównej i pofałdowanej powierzchni skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Zazwyczaj cellulit pojawia się w okresie dojrzewania, ciąży czy też menopauzy, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. U osób o odpowiednim genotypie występuje zwiększone ryzyko rozwoju cellulitu.
Dlaczego cellulit się pojawia?
Poza zmianami hormonalnymi i genetyką na występowanie cellulitu może mieć wpływ jeszcze kilka innych czynników. Przede wszystkim szereg złych przyzwyczajeń i nawyków:
- spożywanie zbyt dużych ilości węglowodanów i tłuszczów,
- zbyt mała dawka błonnika w diecie,
- narażenie na stres,
- używki,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- noszenie obcisłych ubrań,
- częste zażywanie gorących kąpieli,
- długotrwałe opalanie.
Do występowania pomarańczowej skórki mogą przyczynić się także niektóre ze schorzeń ginekologicznych, żołądkowo-jelitowych czy tych związanych z układem krążenia. Wpływ na występowanie cellulitu przypisuje się również lekom – beta-blokerom, estrogenom, lekom przeciwhistaminowym czy tyreostatykom.
Jak walczyć z pomarańczową skórką? Kosmetyki, zabiegi, suplementy.
Oczywiście warto stosować preparaty wspomagające walkę z pomarańczową skórką. Najczęściej występują one w formie nawilżającego, szybko wchłanialnego, lekkiego żelu lub kremu. Jeżeli preparaty antycellulitowe będziesz wmasowywać w ciało regularnie, mogą polepszyć stan Twojej skóry. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kremy nie są w stanie wniknąć w skórę tak głęboko, aby cellulit zredukować do zera. Dlatego, aby efekt był jak najlepszy, warto decydować się na preparaty z maksymalną ilością składników aktywnych.
Inaczej sprawa wygląda w kwestii zabiegów kosmetycznych, które można wykonać u lekarza dermatologa lub w klinice medycyny estetycznej. Do zabiegów o wysokiej skuteczności z pewnością zaliczyć możemy mezoterapię, lipolizę iniekcyjną czy zabiegi laserowe. Z mniej inwazyjnych metod warto rozważyć masaż, bańki chińskie, endermologię czy karboksyterapię.
A suplementy? Cóż, stosowanie ich na pewno nie da 100% gwarancji na wygranie walki z pomarańczową skórką, można jednak stosować je jako kurację wspomagającą, po konsultacji z naszym lekarzem prowadzącym.
Zmiana diety i sport w walce z cellulitem!
Pamiętaj, że skuteczna walka z cellulitem wymaga także wysiłku! Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych i wyeliminowaniu z życia wszystkich niezdrowych przyzwyczajeń, o których pisaliśmy wcześniej. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, słodkich napojów, niezdrowych przekąsek, ogranicz spożycie soli i używki. Postaw na świeże warzywa, owoce, produkty zbożowe, kasze i nasiona, a także dobrej jakości mięso i ryby. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby usprawnić krążenie i nawilżyć skórę od wewnątrz.
Do aktywności fizycznej włącz treningi cardio, interwałowe oraz siłowe.Dzięki temu spalisz tkankę tłuszczową i wzmocnisz mięśnie. Jeżeli zastosujesz taką kombinację, możesz być przekonany, że efekty będą zauważalne i naprawdę zadowalające.
Domowe sposoby też działają!
Nie tylko działają, ale często dają naprawdę dobre efekty! Skuteczna walka z cellulitem opiera się na porządnym nawilżeniu i ujędrnieniu skóry oraz na poprawie krążenia. Dlatego warto stosować domowe peelingi na bazie kawy i cynamonu. Cudownie wygładzają skórę, pobudza ją do pracy, jednocześnie stymulując spalanie tkanki tłuszczowej. Idealnie sprawdzają się także zabiegi szczotkowania na sucho, chłodne kąpiele oraz wykonywanie masażu każdorazowo podczas nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych.