Uroda

Cellulit- odkryj skuteczny sposób na walkę!

Cellulit – czy Ty też drżysz na dźwięk tego słowa? To obok rozstępów, najczęściej występujący defekt skóry. Dotyczy przede wszystkim kobiet, choć dotyka także mężczyzn. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się nawet 80% płci pięknej powyżej dwudziestego roku życia. Czy można zapobiec wystąpieniu cellulitu? Jak z nim walczyć? Czy ma wpływ na nasze zdrowie? Zapraszamy do artykułu.

 

Cellulit – co to?

Cellulit to wieloczynnikowe zaburzenie obejmujące podskórną tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny. Objawia się występowaniem nierównej i pofałdowanej powierzchni skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Zazwyczaj cellulit pojawia się w okresie dojrzewania, ciąży czy też menopauzy, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. U osób o odpowiednim genotypie występuje zwiększone ryzyko rozwoju cellulitu.

 

Dlaczego cellulit się pojawia?

Poza zmianami hormonalnymi i genetyką na występowanie cellulitu może mieć wpływ jeszcze kilka innych czynników. Przede wszystkim szereg złych przyzwyczajeń i nawyków:

  •         spożywanie zbyt dużych ilości węglowodanów i tłuszczów,
  •         zbyt mała dawka błonnika w diecie,
  •         narażenie na stres,
  •         używki,
  •         zbyt mała aktywność fizyczna,
  •         noszenie obcisłych ubrań,
  •         częste zażywanie gorących kąpieli,
  •         długotrwałe opalanie.

Do występowania pomarańczowej skórki mogą przyczynić się także niektóre ze schorzeń ginekologicznych, żołądkowo-jelitowych czy tych związanych z układem krążenia. Wpływ na występowanie cellulitu przypisuje się również lekom – beta-blokerom, estrogenom, lekom przeciwhistaminowym czy tyreostatykom.

 

Jak walczyć z pomarańczową skórką? Kosmetyki, zabiegi, suplementy.

Oczywiście warto stosować preparaty wspomagające walkę z pomarańczową skórką. Najczęściej występują one w formie nawilżającego, szybko wchłanialnego, lekkiego żelu lub kremu. Jeżeli preparaty antycellulitowe będziesz wmasowywać w ciało regularnie, mogą polepszyć stan Twojej skóry. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kremy nie są w stanie wniknąć w skórę tak głęboko, aby cellulit zredukować do zera. Dlatego, aby efekt był jak najlepszy, warto decydować się na preparaty z maksymalną ilością składników aktywnych.

Inaczej sprawa wygląda w kwestii zabiegów kosmetycznych, które można wykonać u lekarza dermatologa lub w klinice medycyny estetycznej. Do zabiegów o wysokiej skuteczności z pewnością zaliczyć możemy mezoterapię, lipolizę iniekcyjną czy zabiegi laserowe. Z mniej inwazyjnych metod warto rozważyć masaż, bańki chińskie, endermologię czy karboksyterapię.

A suplementy? Cóż, stosowanie ich na pewno nie da 100% gwarancji na wygranie walki z pomarańczową skórką, można jednak stosować je jako kurację wspomagającą, po konsultacji z naszym lekarzem prowadzącym.

 

Zmiana diety i sport w walce z cellulitem!

Pamiętaj, że skuteczna walka z cellulitem wymaga także wysiłku! Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych i wyeliminowaniu z życia wszystkich niezdrowych przyzwyczajeń, o których pisaliśmy wcześniej. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, słodkich napojów, niezdrowych przekąsek, ogranicz spożycie soli i używki. Postaw na świeże warzywa, owoce, produkty zbożowe, kasze i nasiona, a także dobrej jakości mięso i ryby. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby usprawnić krążenie i nawilżyć skórę od wewnątrz.

Do aktywności fizycznej włącz treningi cardio, interwałowe oraz siłowe.Dzięki temu spalisz tkankę tłuszczową i wzmocnisz mięśnie. Jeżeli zastosujesz taką kombinację, możesz być przekonany, że efekty będą zauważalne i naprawdę zadowalające.

 

Domowe sposoby też działają!

Nie tylko działają, ale często dają naprawdę dobre efekty! Skuteczna walka z cellulitem opiera się na porządnym nawilżeniu i ujędrnieniu skóry oraz na poprawie krążenia. Dlatego warto stosować domowe peelingi na bazie kawy i cynamonu. Cudownie wygładzają skórę, pobudza ją do pracy, jednocześnie stymulując spalanie tkanki tłuszczowej. Idealnie sprawdzają się także zabiegi szczotkowania na sucho, chłodne kąpiele oraz wykonywanie masażu każdorazowo podczas nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych.

Tagged , , , , , ,