Dieta, Zdrowie

„Dobry” i „zły” cholesterol – poznaj różnicę.

“Zły” cholesterol i “dobry” cholesterol, czyli lipoproteiny HDL i LDL, to jedne z czynników, które wpływają na kondycję naszego układu krwionośnego. Nieciężko spotkać się z wynikami badań mówiącymi, że choroby układu krążenia i serca nadal są jedynymi z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Warto więc podjąć odpowiednią profilaktykę, aby zapobiec wymienionym chorobom i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. A żeby to zrobić, należy nieco zagłębić się w temat cholesterolu. Pomożemy!

 

Jaką rolę w organizmie pełni cholesterol?

Choć słysząc „cholesterol” często na myśl przychodzą nam negatywne skojarzenia, należy wiedzieć, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Cholesterol to substancja, która odgrywa kluczową rolę w syntezie witaminy D3, a także hormonów o budowie sterydowej, takich jak:

– kortyzon,

– testosteron,

– progesteron,

– estrogeny.

Obecność cholesterolu w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Można także spotkać się z opiniami, że odgrywa on dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Za produkcję cholesterolu w głównej mierze odpowiadają wątroba i jelita. W mniejszym stopniu jesteśmy w stanie pozyskać cholesterol z pokarmu, należy szukać go głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

 

Cholesterol – główne funkcje w organizmie.

Cholesterol pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, wśród najważniejszych warto wymienić:  

– jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D3,

– jest budulcem błon komórkowych,

– bierze udział w formowaniu tratw lipidowych,

– redukuje przepuszczalność błony komórkowej dla kationów wodoru i sodu,

– bierze udział w produkcji hormonów,

– wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniem,

– ułatwia proces trawienia tłuszczów.

Jak widzicie rola cholesterolu jest nieoceniona, dopiero jego nadmiar, a konkretnie nadmiar lipoproteiny LDL, jest szkodliwy dla zdrowia.

 

Zły cholesterol i dobry cholesterol

Cholesterol we krwi transportowany jest przez dwa rodzaje specjalnych nośników – lipoprotein HDL i LDL. To właśnie cholesterol LDL jest mniej pożądaną formą obecności tego związku we krwi, ponieważ może on odkładać się przy ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do zatorów.

Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL) została uznana za ważny czynnik zapobiegający chorobom układu krążenia. Lipoproteiny HDL transportują nadmiar cholesterolu do wątroby, natomiast lipoproteiny LDL transportują cholesterol z wątroby na obwód ciała.

Podwyższone stężenie cholesterolu HDL jest więc korzystne, ponieważ umożliwia utrzymanie odpowiedniego stężenia cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko miażdżycy, a w konsekwencji także i innych chorób układu krążenia.

 

Jak profilaktycznie dbać o niski poziom złego cholesterolu?

Jedne z głównych przyczyn udaru mózgu, chorób serca i układ krążenia to właśnie podwyższony LDL oraz zbyt niski HDL. Dlatego podstawową profilaktykę w tym obszarze warto zacząć od zweryfikowania naszego sposobu życia.

– należy zrezygnować z używek, alkohol i tytoń stanowią duże zagrożenie – ich ograniczenie zawsze pomaga.

– warto skupić się na diecie i dostosować ją do wieku, płci, stylu życia oraz wykonywanej pracy. Tłuszcz i cukier zastąpmy zdrowymi potrawami, owocami i nieprzetworzoną żywnością. Nie zapominajmy o zbawiennym wpływie błonnika, który znajdziemy w warzywach i owocach. Błonnik świetnie reguluje wagę.

– pamiętajmy także o aktywności fizycznej. Długi spacer, jogging, joga, siłownia. Powinniśmy skupić się na sporcie zwłaszcza, gdy mamy kłopoty ze stresem i jego zajadaniem.

Wszystko to pomoże w utrzymaniu „dobrego” cholesterolu na wysokim poziomie oraz w obniżeniu poziomu “złego” cholesterolu – dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się życiem wolnym od groźnych chorób serca.

 

Warto też mieć na uwadze, że poziom cholesterolu we krwi jest do pewnego stopnia modyfikowany przez różnego rodzaju warianty genetyczne. Szacuje się, że za stężenie „dobrego” cholesterolu w 40-60% odpowiadają geny. Dlatego nie dla każdego ogólnie przyjęte normy będą odpowiednie! Dzięki Raportowi Genetycznemu Ogen możecie dowiedzieć się, jakie są Wasze predyspozycje w tym kierunku. Świadomość pozwoli Wam skoncentrować się na zdrowym stylu życia i zadbać o regularne wykonywanie odpowiednich badań okresowych. Pamiętajcie, taka wiedza może zapewnić nie tylko dobre samopoczucie, ale również zdrowe i długie życie.

 

Tagged , , , , ,