Uroda

Rozstępy – dowiedz się, dlaczego dotyczą właśnie Ciebie.

Rozstępy to często występujące zmiany skórne. Niestety, czasem bywają też przyczyną kompleksów. Mają postać wrzecionowatych pasm, które najczęściej występują w okolicy górnej części ud, brzucha, pośladków, rąk czy piersi. Rozstępy mogą pojawić się na różnym etapie życia. W większości dotyczą kobiet, jednak występują również u mężczyzn. Występowanie rozstępów może być spowodowane wieloma czynnikami m.in. zmianami hormonalnymi, znacznym wzrostem masy ciała w krótkim okresie, szybkim wzrostem powodującym rozciągnięcie skóry, a także predyspozycjami genetycznymi. Czy można uniknąć rozstępów? Odpowiadamy!

 

Rozstępy – jak powstają?

Żeby dobrze zrozumieć temat rozstępów, trzeba zacząć od podstaw. 

Strukturę skóry tworzą  m.in. włókna elastynowe i kolagenowe. Cechuje je dość duża elastyczność i rozciągliwość, ale zależy ona w większości od indywidualnych predyspozycji.

Jeśli punkt krytyczny rozciągnięcia skóry zostanie przekroczony, następują w niej nieodwracalne zmiany. Dzieje się tak np. w wyniku gwałtownego przybrania na wadze – skóra rozciąga się razem z włóknami, a jeśli są one słabe, następuje ich przerwanie i powstanie rozstępów.

Od czego zależy to, jak bardzo elastyczne włókna posiadasz? Cóż, tak naprawdę składa się na to kilka czynników ale przede wszystkim są to uwarunkowania genetyczne. Jeśli więc Twoja mama lub babcia posiadają rozstępy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że problem ten dotknie i Ciebie.

 

Kiedy pojawiają się rozstępy? 

Rozstępy mogą pojawić się na różnych etapach życia, ale często pojawiają się już w wieku nastoletnim. W tym wypadku głównym powodem jest to, że zaczynamy rosnąć w bardzo szybkim tempie. Rozstępy można wtedy zauważyć w takich miejscach jak zgięcia kolan, łydki czy plecy.

Bardzo często zdarza się, że rozstępy stanowią „pamiątkę” po okresie ciąży. Przez niespełna 9 miesięcy skóra na brzuchu bardzo mocno się rozciąga. Ryzyko przerwania włókien jest więc wtedy naprawdę wysokie.

Oczywiście na występowanie rozstępów narażeni są także mężczyźni. Wielbiciele sportów, którzy intensywnie budują masę mięśniową szczególnie. Należy bowiem pamiętać, że gwałtowny rozrost mięśni również wiąże się z rozciąganiem skóry. Dlatego rozstępy występujące w okolicy ramion i bicepsów nie powinny nikogo dziwić.

 

Najczęstsze powody powstawania rozstępów.

Podsumowując, do najczęstszych powodów wystąpienia rozstępów zaliczamy:

– nagły spadek lub wzrost masy ciała,

– szybkie tempo wzrostu w okresie nastoletnim,

– ciąża,

– predyspozycje genetyczne,

– brak należytego nawilżania skóry,

– niska aktywność fizyczna,

– niedobory witamin i minerałów.

 

Czy można im zapobiec?

Niestety, odpowiedź może być rozczarowująca. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia rozstępów. Przekroczenie wspomnianych ograniczeń skóry, zawsze będzie wiązało się z przerwaniem włókien tworzących jej strukturę.

Oczywiście można, a nawet trzeba, dbać o skórę i starać się minimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów. W tym celu warto:

– kontrolować tempo tycia lub chudnięcia,

– stosować odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę,

– dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów,

– nawilżać skórę,

– pamiętać o aktywności fizycznej.

 

Co zrobić kiedy pojawią się rozstępy?

Czynniki takie, jak predyspozycje genetyczne, gwałtowny wzrost (w okresie nastoletnim) czy ciąża są rzecz jasna poza naszą kontrolą. Jednak warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry. Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy genetycznie predysponowani do wystąpienia rozstępów, wystarczy wykonać test genetyczny, a następnie… należycie zadbać o swoją skórę.

Codzienna pielęgnacja zapewnia skórze odpowiednią elastyczność. Najlepiej w tym celu stosować kosmetyki, które zawierają w składzie substancje odżywcze, jaki witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także krzem, cynk i skrzyp polny.

Gdy rozstępy już się pojawią, można stosować dedykowane kremy i balsamy, które mają za zadanie zmniejszyć je i sprawić, że staną się mniej widoczne. Jeśli jednak rozstępy są naprawdę duże i źle się z nimi czujemy, możemy skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej.

Tagged , , , , ,