Zdrowie

Udar-genetyczne ryzyko

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w krajach zachodnich i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Około 80% wszystkich udarów stanowią udary niedokrwienne, pozostałe 20% – krwotoczne. Udary niedokrwienne mają kilka przyczyn. Około 25% z nich spowodowanych jest przez migotanie przedsionków. Odkryto również genetyczne podłoże udaru. Zmienne w niektórych genach mogą zwiększać genetyczne ryzyko udaru.  Jak dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka? Jak dbać o swój organizm, aby nie pogłębiać ryzyka zachorowania? Jakie badania profilaktyczne wykonywać, aby mieć sytuację pod kontrolą? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

 

Udar mózgu – to co jest?

Udar mózgu to wyjątkowo poważna choroba naczyniowa mózgu. Bardzo często prowadzi do znacznej niepełnosprawności, a nierzadko do śmierci. Dlatego nie należy lekceważyć absolutnie żadnych objawów wskazujących na tę chorobę. W przypadku udaru bardzo duże znaczenie ma błyskawiczne rozpoznanie symptomów i udzielenie jak najszybciej pomocy – każda sekunda jest na wagę złota.

 

Rodzaje udaru

  •         Udar niedokrwienny (zawał mózgu) – doznajemy go wskutek nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu.
  •         krwotoczny – jego przyczyną jest rozerwanie naczynia mózgowego, powodując wynaczynienie krwi w obrębie mózgowia.
  •         żylny – jest wynikiem zakrzepicy żył mózgowych lub zatok żylnych opony twardej.
  •         udar – to przemijające niedokrwienie mózgu, związane z nagłym zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Choć jego objawy potrafią ustąpić nawet w ciągu godziny, mogą wystąpić kilkakrotnie i zwykle są zwiastunem dużego udaru.

 

Udar mózgu – przyczyny

Przyczyn udaru mózgu możemy wskazać naprawdę wiele. Natomiast wszystkie wiążą się z zaburzeniami z przepływem krwi przez organizm. Kolejno, zaburzenia te powodują:

– zakrzep,

– zator,

– spadek ciśnienia tętniczego krwi,

które z kolei prowadzą do osłabienia krążenia krwi w określonych obszarach mózgu.

Genetyczne ryzyko udaru- na jakie geny zwrócić uwagę?

 

Wszystkie z przyczyn udaru mózgu, podzielić możemy na:

  •         modyfikowalne
  •         niemodyfikowalne.

 

Do szczególnie narażonych na zachorowanie związane z przyczynami modyfikowalnymi należą w szczególności osoby:

– chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby serca, choroby naczyń, dnę moczanową, zespół bezdechu sennego,

– cierpiące na problemy z zaburzeniami krzepnięcia,

– z podwyższonym cholesterolem.

– otyłe, które nie są aktywne fizycznie, a dodatkowo ich dieta jest bogata w tłuszcze,

– często sięgające po używki,

– które przebyły już udar w przeszłości.

Z kolei przyczyny niemodyfikowalne dotykają osoby po przebytych udarach lub takie, u których w rodzinie występowały już udary. Czynniki genetyczne są wyjątkowo istotne i w dużej mierze wpływają na wystąpienie choroby. Do przyczyn niemodyfikowalnych  zaliczamy również wiek, kolor skóry oraz płeć.

 

Genetyczne ryzyko udaru.

W przypadkach genetycznej postaci udaru często choroba ujawnia się już u bardzo młodych ludzi, nierzadko współistnieje również z innymi chorobami neurologicznymi, jak migrena czy padaczka. Warto wiedzieć, że stwierdzenie genetycznego uwarunkowania choroby pozwala na obecnym etapie wiedzy na zaproponowanie w niektórych przypadkach terapii, która może spowolnić naturalny przebieg choroby. Pozwala również na zaproponowanie strategii prewencji lub na wdrożenie poradnictwa genetycznego.

Prostym sposobem na sprawdzenie, czy jesteśmy predysponowani do wystąpienia ryzyka udaru, jest wykonanie Raportu Genetycznego Ogen. Dostarczenie próbki do badań odbywa się szybko, prosto i bezpiecznie – bez wychodzenia z domu!

 

 

 

Udar – objawy

Objawy udaru mózgu nie zawsze pojawiają się od razu. Często zdarza się, że początkowo występują objawy ostrzegawcze. Jest to mikro udar, znany również jako przemijające niedokrwienie mózgu. Objawy mikro udaru utrzymują się maksymalnie do 24 godzin, po czym całkowicie ustępują.

Do najczęściej występujących objawów udaru zaliczamy:

– zaburzenia mowy,

– opadanie kącika ust po stronie, która została porażona,

– zaburzenia równowagi,

– niedowład, porażenie lub zaburzenia czucia występujące wyłącznie po jednej stronie ciała,

– zaburzenia widzenia, często występuje tzw. niedowidzenie na jedno oko lub niedostrzeganie połowy pola widzenia,

– zawroty głowy,

– bóle głowy połączone z charakterystycznym uczuciem „wirowania otoczenia” i nudnościami.

Czasami zdarza się również, że udar nie daje o sobie znać w żaden sposób i może nas dopaść w każdej chwili – najczęściej jednak atakuje w nocy.

 

Udar mózgu – zapobieganie

Czy można zapobiegać udarom? Można! I sposób ten nie jest żadną tajemnicą – należy kontrolować czynniki zwiększające ryzyko udarów. Warto więc:

– regularnie wykonywać pomiary ciśnienia,

– kontrolować postępy cukrzycy,

– stosować zbilansowaną dietę,

– praktykować zdrowy tryb życia,

– monitorować przebieg miażdżycy,

– regularnie wykonywać badania diagnostyczne (Raport Genetyczny Ogen podpowie, na które z badań powinieneś zwrócić szczególną uwagę).

Pamiętaj, zdrowy tryb życia i profilaktyka na wysokim poziomie może uratować Ci życie. Dlatego monitoruj na bieżąco swój stan zdrowia i nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, umówi się na wizytę u specjalisty.

Tagged , ,