Leki

NLPZ, a niepożądane skutki uboczne.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych leków na świecie. Najszersze zastosowanie znajdują w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych, ale są także wykorzystywane w terapii choroby Alzheimera czy  schorzeń układu krążenia. Leki te mogą wywoływać jednak liczne skutki uboczne. Co więcej, badania wykazały, że osoby o określonym genotypie posiadają wyższe ryzyko występowania niepożądanych skutków ubocznych po zastosowaniu leków z grupy NLPZ. Jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne? Jakie skutki uboczne wywołują? Jak sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka? Odpowiadamy!

 

Grupy leków:

Choć najczęściej stosowanym lekiem NLPZ jest ibuprofen, niesteroidowe leki przeciwzapalne dzielimy na wiele grup związanych z substancją aktywną, która jest w nich zawarta. Wśród grup tych wyróżniamy m.in. pochodne:

– kwasu salicylowego,

– fenylooctowego,

– propionowego,

– antranilowego,

– pirazolu,

– benzotiazyny. 

 

Działanie leków NLPZ

Działanie leków przede wszystkim hamuje aktywność cyklooksygenezy, dzięki czemu nie odczuwamy bólu. 

Jakie działania dodatkowo wykazują leki z grupy NLPZ? 

– zmniejszają gorączkę,

– obrzęk, 

– hamują syntezę czynnika reumatoidalnego, 

– hamują syntezę wolnych rodników, 

– zapobiegają zlepianiu się płytek krwi.

Warto wiedzieć, że nie każdy lek NLPZ działa w ten sam sposób. Dla przykładu diklofenak jest skuteczny w działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ale gorzej radzi sobie z hamowaniem gorączki. Przeciwnie aspiryna – działa przeciwgorączkowo, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Wskazania do stosowania leków  NLPZ:

Wskazania do stosowania leków to w głównej mierze:

–  stany bólowe różnego pochodzenia – bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle pleców, bóle menstruacyjne itp., 

– gorączka spowodowana przeziębieniem lub grypą, 

– działanie lecznicze w przebiegu schorzeń reumatoidalnych i osteoporozy,

– terapia terapii choroby Alzheimera czy schorzeń układu krążenia.

 

Przeciwwskazania do stosowania leków NLPZ:

Do głównych przeciwwskazań w zakresie stosowania leków zaliczymy m.in.:

– choroby układu pokarmowego,

– ciężką niewydolność wątroby, serca, nerek,

– niewydolność serca, 

– niewydolność nerek,

– przewlekłe zapalenie jelit, 

– zaburzenia krzepnięcia krwi, 

– nadciśnienie, 

– przyjmowanie innych leków NLPZ.

 

Skutki uboczne

Leki NLPZ, jak każde leki, mogą powodować skutki uboczne. Ich lista jest dość mocno zróżnicowana. Do najczęstszych zaliczamy zaburzenia ze strony funkcjonowania układu pokarmowego – występują aż u 30% osób przyjmujących leki NLPZ. Nierzadko występują także powikłania dotyczące wątroby i układu krążenia. Niepożądane skutki mogą dotykać również układ oddechowy i nerwowy.

Leki NLPZ w swoim składzie zawierają kwasy, które mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Leki te powodować także powstawanie nadżerek i owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Ketoprofen, indometacyna, cementacyjna czy kwas acetylosalicylowy mogą przyczyniać się również do krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Należy pamiętać, że stosowanie leków NLPZ powoduje również wzrost ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, może wiązać się z powikłaniami zatorowo-zakrzepowymi, a nawet prowadzić do zastoinowej niewydolności serca. 

 

Raz jeszcze warto podkreślić, że osoby o określonym genotypie posiadają wyższe ryzyko występowania niepożądanych skutków ubocznych po zastosowaniu leków z grupy NLPZ. W związku z tym, że na co dzień często sięgamy po Ibuprofen, Aspirynę czy Polopirynę, warto sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka. Na szczęście wiedzę tę możemy zdobyć dzięki innowacyjnym testom na predyspozycje genetyczne, które w szybki i prosty sposób możesz wykonać nie wychodząc nawet z domu! Sprawdź szczegóły i ciesz się zdrowiem przez długi, długi czas.

 

Tagged , ,