Paszport COVID-owy oficjalnie zaczął już obowiązywać! To ważny krok, który z dnia na dzień umożliwia nam proste, szybkie, swobodne i bezpieczniejsze podróżowanie po terenie całej Unii Europejskiej. Kto może stać się posiadaczem paszportu COVID-owego? Jak go uzyskać? Jak długo jest ważny? Zapraszamy do lektury – odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Paszport COVID-owy – co to jest?
Paszport COVID-owy, nazywany też paszportem zdrowotnym, to Unijny Certyfikat COVID (UCC), który od 1 lipca br. obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Mogą z niego korzystać zarówno obywatele UE, jak i rezydenci przebywający w krajach wspólnoty. Dokument w dużym stopniu poprawi komfort podróżowania po krajach zrzeszonych w ramach UE. Dzięki niemu kontrole na granicach są szybsze i lepiej zorganizowane. Czym dokładnie jest UCC? Otóż Certyfikat COVID-owy to poświadczenie, że osoba, która dysponuje dokumentem:
– została w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19,
– jest ozdrowieńcem i przeszła już zakażenie koronawirusem,
– w danym momencie nie jest nosicielem koronawirusa i posiada negatywny wynik testu.
Unijny Certyfikat COVID nie tylko usprawnia kontrolę na lotnisku, a także zwalnia z kwarantanny po dotarciu do docelowego miejsca podróży. Choć należy pamiętać, że dokładne przepisy zależą od wewnętrznych regulacji poszczególnych państw członkowskich, więc przed każdym wyjazdem należy się z nimi dokładnie zapoznać.
Jaki test wykonać przed podróżą w przypadku braku zaszczepienia na COVID-19?
W przypadku braku przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciwko COVID-19, aby otrzymać Certyfikat COVID-owy, należy przedstawić negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego. Testy te wykluczają, że w organizmie podróżującego toczy się aktualnie infekcja wywołana koronawirusem SARS-CoV-2. Po takim badaniu otrzymujemy ważny przez 48 godzin Paszport COVID-owy, dzięki któremu z łatwością możemy podróżować po Unii Europejskiej.
Na szczęście zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe są łatwo dostępne i aby je wykonać, nie potrzebujemy żadnego skierowania. Co więcej, testy antygenowe możemy zrobić samodzielnie, w prosty i bezpieczny sposób, zamawiając zestaw pobraniowy do domu.
Jak działa Certyfikat COVID-owy?
Dokument ten zawiera specjalny kod QR, który zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych, a w którym zaszyfrowane są informacje o stanie zdrowia/odbytych szczepieniach podróżującego. Kod QR zawiera:
– unikalny identyfikator,
– imię, nazwisko i datę urodzenia,
– w przypadku osób zaszczepionych potwierdzenie szczepienia z dokładnymi informacjami – datą szczepienia, miejscem szczepienia, nazwą preparatu, ilością podanych dawek,
– osób niezaszczepionych – negatywny wynik testu RT-PCR albo antygenowego na COVID-19 z dokładnymi informacjami – datą, godziną i miejscem wykonania testu,
-ozdrowieńców – zaświadczenie lekarskie, które potwierdza przebycie choroby do 180 dni wstecz.
Co ważne, Certyfikat COVID- owy jest dostępny zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej, dzięki czemu jesteśmy w stanie zawsze mieć go przy sobie. Dodatkowo dokument nie wymaga tłumaczenia na obce języki, a uzyskać go możemy w bardzo prosty i bezpłatny sposób. Wraz z początkiem lipca uzyskaliśmy możliwość pobrania Paszportu COVID-owego z aplikacji moblinej mObywatel (dostępnej na urządzeniach z systemem Android oraz iOS). Dodatkowo można go również wydrukować w przychodni, punkcie szczepień lub po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta.
Oczywiście, Paszport COVID-owy nie jest dokumentem podróży. To wyłącznie certyfikat informujący o szczepieniu lub stanie zdrowia. Aby nasza wycieczka doszła do skutku, musimy mieć przy sobie również pozostałe dokumenty niezbędne podczas podróży – dowód osobisty/paszport, bilet samolotowy.
Jak długo ważne są Certyfikaty?
Ważność Paszportu COVID-owego różni się w zależności od tego, czy jesteśmy w pełni zaszczepieni, czy przeszliśmy już chorobę lub czy dysponujemy negatywnym wynikiem testu:
– Paszport potwierdzający przyjęcie szczepionki ważny jest przez 365 dni (licząc od 14 dnia po pełnym zaszczepieniu),
– potwierdzający przejście infekcji wywołanej koronawirusem ważny jest od 11 do 180 dnia od momentu uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie,
– Paszport posiadający informację o braku aktualnie toczącej się w organizmie infekcji wywołanej koronawirusem ważny jest przez 48 godzin.
Wprowadzenie na terenie UE ujednoliconego dokumentu ułatwiającego podróże było bardzo dobrym posunięciem. Paszport jest dostępny w wersji elektronicznej, papierowej, nie wymaga tłumaczenia, ani uiszczania jakichkolwiek opłat. Dzięki temu możemy powracać do swobodnego, wolnego od ograniczeń i przede wszystkim bezpiecznego podróżowania po krajach Unii Europejskiej.