Uroda

Piegi – groźne czy niegroźne?

Piegi mogą pojawić się w różnych miejscach na naszym ciele, choć najczęściej występują na twarzy i ramionach. Narosło wokół nich wiele mitów, a w internecie można znaleźć totalnie sprzeczne informacje na ich temat. Wszystko to sprawia, że wielu z nas z zaniepokojeniem podchodzi do tematu piegów. Czym w istocie są piegi? Od czego zależy ich występowanie? Czy powinny być źródłem niepokoju? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

 

Piegi – przyczyny.

Piegi to niewielkie ciemne przebarwienia, których występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Związane jest to z melaniną, czyli pigmentem występującym w naszej skórze, który odpowiada za kolor oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Wszystkie odchylenia od normalnego procesu wytwarzania melaniny są powodem powstawania przebarwień na skórze. Piegi, konkretnie mówiąc, są wynikiem genetycznie uwarunkowanej przyspieszonej syntezy melaniny.

Powstawanie piegów ma również związek z długotrwałą ekspozycją na słońce. Światło słoneczne przenikając przez skórę, aktywuje melanocyty, a to z kolei wpływa na ciemnienie piegów oraz zwiększenie się ich liczby. Dlatego też piegi mogą pojawić się w różnych okresach życia. Co więcej, często po upływie kilku lat znikają zupełnie same – bez żadnej ingerencji.

 

Czy piegi są groźne?

Tak, jak wspomnieliśmy, piegi tworzą się pod wpływem ekspozycji słonecznej i jest to prawidłowa reakcja skóry. Oczywiście, w kontekście profilaktyki różnych schorzeń i chorób, m.in. czerniaka, należy regularnie weryfikować czy obecne oraz nowe przebarwienia, nie wzbudzają naszych podejrzeń.

W większości przypadków przebarwienia przeważnie nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak warto być czujnym, ponieważ niekiedy mogą być objawem jakiejś choroby. Dlatego, gdy coś nas martwi, najlepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa.

 

Jak pozbyć się piegów?

To pytanie, które pada bardzo często – czy można pozbyć się piegów? Co zrobić, żeby ograniczyć ich powstawanie? Należy bowiem pamiętać, że nie każdy dobrze czuje się z piegami. Niektórzy traktują je jako piękną, naturalną ozdobę, a dla innych są mankamentem i co więcej – mogą stanowić źródło kompleksów.

Co należy zrobić?

  • Po pierwsze, wizyta u dermatologa powinna pomóc w tej sytuacji. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich kremów, maści czy maseczek, które spowodują (przynajmniej częściowe) rozjaśnienie przebarwień.
  • Po drugie, jeśli nie chcemy, aby na naszym ciele w każde lato pojawiały się nowe piegi, warto ograniczyć przebywanie na silnym słońcu. Dodatkowo każdorazowo należy stosować ochronne kremy z wysokim filtrem. Kapelusz czy czapka z daszkiem także pomogą.

 

 

Z badań naukowych wynika, że skłonności do występowania piegów i przebarwień na skórze są dziedziczne. Dziedziczymy je po rodzicach, dokładnie tak samo, jak kolor włosów i oczu. Jednak, mimo iż skłonność do piegów jest dziedziczna, nie oznacza to, że nie można w żaden sposób im zapobiegać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś genetycznie predysponowany do występowania piegów, sprawdź Raport Genetyczny OGEN. Dzięki niemu dowiesz się, jak wiele możesz wyczytać ze swoich genów – nie tylko o piegach.

Tagged , , , ,