CIĄŻA, WITAMINA D3

Wpływ witaminy D na kobiety w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Staramy się wtedy dbać o siebie i rosnące pod sercem maleństwo najlepiej, jak potrafimy. W kontekście zdrowej i bezpieczne ciąży warto pochylić się nieco bardziej nad znaczeniem witaminy D. Kobiety w ciąży należą bowiem do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy słońca. A składnik ten stanowi szalenie istotny element prawidłowego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, jak i spokojnego przebiegu ciąży. Dlatego lekarze często zalecają  suplementację witaminy D. Jaką dawkę witaminy D powinnaś przyjmować? Jak witamina D w ciąży manifestuje swój niedobór? Dlaczego lekarze zwracają na nią taką szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury! – odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

 

Witamina D jest ważna także w kontekście płodności!

O witaminę słońca warto się zatroszczyć jeszcze przed zajściem w ciążę, już na etapie planowania potomstwa. Otóż badania naukowe sprawdzające płodność kobiet pod kątem odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie, jasno wykazały, że odgrywa ona znaczną rolę w:

– prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej,

– przebiegu cyklu miesięcznego,

– przebiegu owulacji.

Co szczególnie istotne witamina D wzmacnia działanie gonadotropiny. Gonadotropina to hormon, który reguluje pracę jajników i wpływa na dojrzewanie komórek jajowych. Odpowiedni poziom witaminy słońca spowalnia również proces starzenia się jajników. Dodatkowo witamina D zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak bolesne skurcze macicy czy uczucie rozdrażnienia.

Wykazano również, że zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne, a także zespół policystycznych jajników i endometrioza częściej dotykają kobiety, u których występują niedobory witaminy D.

niedobór witaminy D w ciąży może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Skutki niedobory witaminy D w ciąży.

Niedobór witaminy D wiąże się z negatywnymi konsekwencjami zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla dziecka.

Wśród powikłań ciąży spowodowanych niedoborem witaminy D możemy zaliczyć:

– stan przedrzucawkowy,

– cukrzycę ciężarnych,

– nadciśnienie ciążowe,

– nietolerancję glukozy w ciąży.

Ponadto najnowsze badania wykazały również, że odpowiednia suplementacja witaminą słońca podczas ciąży zmniejsza liczbę powikłań, m.in. cięć cesarskich.

Zbyt niski poziom witaminy D w organizmie przyczynia się także do obniżenia odporności. Naukowcy wykazali również, że niedobór witaminy D u ciężarnych wiąże się z częstszym występowaniem bakteryjnego zapalenia pochwy, które powoduje wzrost ryzyka poronień i porodów przedwczesnych.

Z kolei w przypadku rozwoju płodu, szczególną uwagę należy zwrócić na kształtujący się układ szkieletowy dziecka. Niedobór witaminy D w trakcie ciąży wpływa na ten proces bardzo negatywnie. Niewystarczająca ilość witaminy D może po urodzeniu spowodować także:

– obniżoną masę kostną,

– niską masę urodzeniową,

– rozmiękanie potylicy,

– krzywicę,

– nieprawidłowy rozwój układu kostnego,

– niskie stężenie wapnia w surowicy krwi,

– zaburzenia w rozwoju zawiązków zębowych.

Istnieją badania, które wykazały, że witamina D odpowiada również za rozwój mózgu dziecka w okresie prenatalnym. A jej niedobór może wiązać się ze zmianami funkcjonalnymi i strukturalnymi w obszarze mózgu, co rzutować może na nieprawidłowości w zachowaniu dziecka w okresie dorastania. Co więcej, konsekwencje niedoboru witaminy słońca w trakcie ciąży, mogą ujawnić się także na innych płaszczyznach w późniejszych latach życia dziecka. Zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, astmy, cukrzycy dziecięcej czy chorób alergicznych to tylko niektóre z odległych skutków zaniedbania suplementacji witaminą D.

 

Dawkowanie witaminy D3 w ciąży.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety planujące ciążę powinny suplementować witaminę D3 już w okresie poprzedzającym planowanie powiększenia rodziny.

Dawka witaminy D dla kobiet w wieku rozrodczym wynosi od 800 do 2000 jednostek na dobę – w zależności od masy ciała.

Z kolei kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny otrzymywać dziennie 1500-2000 jednostek na dobę. Suplementację należy rozpocząć już od momentu zajścia w ciążę, a najpóźniej w II trymestrze.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że są to zalecenia ogólne. Osoby o określonym genotypie posiadają wyższe ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D3 ze względu na zaburzenia metabolizmu, transportu i jej aktywności biologicznej. Dlatego dawkę suplementacyjną warto każdorazowo dostosować do potrzeb własnego organizmu.

 

Jak to zrobić? Warto skorzystać z dedykowanej usługi przygotowanej przez Ogen. Doskonale rozumiemy, jak ważną i odpowiedzialną rolą jest droga do macierzyństwa, dlatego chcemy pomóc kobietom przygotować się na bycie Mamą. Poznanie swoich genów to przejaw największej troski o zdrową i bezpieczną ciążę.

Wyniki badania genetycznego przed ciążą OGEN Chcę być Mamą mogą pomóc w:

– zmniejszeniu ryzyka poronienia.

– prawidłowym rozwoju ciąży,

– zmniejszeniu ryzyka przedwczesnego porodu,

– uniknięciu problemów takich  niedokrwistość, cukrzyca ciężarnych czy otyłość,

– zmniejszeniu ryzyka wad wrodzonych dziecka.

Zapewnij sobie spokój, komfort i bezpieczeństwo – sprawdź, czego dokładnie dowiesz się z badań genetycznych przed ciążą OGEN Chcę być Mamą

 

zestaw do badań genetycznych przed ciążą Ogen

Raport genetyczny - Chcę być Mamą

630 zł
760 zł