Dieta

Ile kaw dziennie mogę wypić? Czyli wrażliwość na kofeinę.

Kofeina to bez wątpienia najbardziej rozpowszechniona substancja psychoaktywna na świecie. Znaleźć ją możemy w kawie, herbacie, napojach energetycznych, a także suplementach diety. Większość z nas każdy dzień rozpoczyna od filiżanki małej czarnej, właśnie dlatego, że zawarta w kawie kofeina pobudza nas do działania, poprawia koncentrację, a często i samopoczucie. Jednak okazuje się, że nie każdy czuje się jak nowo narodzony po spożyciu kofeiny. Mało tego, są osoby, które po filiżance kawy najchętniej… udałyby się na drzemkę! Jak to możliwe? Dlaczego tak się dzieje? Kluczem do odpowiedzi jest nasza osobnicza wrażliwość na kofeinę, nie wszyscy bowiem metabolizują kofeinę w ten sam sposób. Aby dowiedzieć się więcej – zapraszamy do artykułu.

 

Samopoczucie po kawie.

Jak to się dzieje, że niektórzy czują się dobrze po spożyciu kawy, a inni niekoniecznie? Po prostu układ pokarmowy może być na tyle wrażliwy na określone składniki diety, że ich spożycie wywołuje nieprzyjemne objawy. 

Objawy nietolerancji kofeiny mogą być nieco inne niż standardowa biegunka czy wymioty. Dzieje się tak, ponieważ kofeina jest środkiem psychoaktywnym – należy do grupy stymulantów. A co za tym idzie – oddziałuje na układ nerwowy.

Jedna kwestia wyjaśniona. Pozostaje jeszcze jedna – co wspólnego ma wrażliwość na kofeinę i geny? Okazuje się, że całkiem, całkiem sporo.

Genetyczna „wrażliwość” na kofeinę – co to jest?

To, jak oddziałuje na nas kofeina, związane jest z występowaniem wariantu genu CYP1A2, który warunkuje wolniejsze działanie enzymu rozkładającego kofeinę. U posiadaczy tego wariantu, uczucie pobudzenia po spożyciu kofeiny utrzymuje się znacznie dłużej. Dlatego zbyt duża ilość tego związku w organizmie może powodować szereg nieprzyjemnych skutków – zaburzenia snu, nadmierne pobudzenie czy uczucie niepokoju. 

Osoby wrażliwe na kofeinę po spożyciu kawy, herbaty czy innego napoju, który w składzie zawierać będzie tę substancję, mogą dotknąć także dolegliwości takie, jak:

– złe samopoczucie,

– uczucie nadmiernego lęku,

– ataki paniki.

Co więcej, może się również zdarzyć, że do wymienionych dolegliwości dołączy kołatanie serca czy wzrost ciśnienia tętniczego. Oczywiście wrażliwość na kofeinę może powodować także objawy typowe dla nietolerancji, jak ból brzucha, nudności i biegunka.

 

Podsumowując, co powinno Cię zaniepokoić? Jakie są wskazania do wykonania analizy wrażliwości na kofeinę?

Warto, żebyś zwrócił uwagę, czy po spożyciu produktów z kofeiną dotykają Cię następujące objawy:

– bóle głowy,

– bóle brzucha,

– ogólne złe samopoczucie,

– nadmierna pobudliwość i problemy z zasypianiem,

– wzdęcia,

– biegunka.

 

Wrażliwość na kofeinę – podsumowanie.

Zostało udowodnione naukowo, że szybkość metabolizowania kofeiny jest uwarunkowana genetycznie. Często bywa tak, że wymienione objawy i dolegliwości można zauważyć po wypiciu choćby jednej filiżanki kawy. W takiej sytuacji masz prawo podejrzewać, że Twój organizm nie radzi sobie z metabolizmem kofeiny. Być może konieczne będzie całkowite wyeliminowanie tej substancji z diety. Jak dowiedzieć się, jaka dawka kofeiny jest dla Ciebie bezpieczna? Znając swój genotyp, będziesz mógł skonsultować ze specjalistą bezpieczną dla Ciebie dawkę kofeiny. Aby poznać swoje predyspozycje genetyczne, wykonaj Raport Genetyczny Ogen.
Odkryj swoje geny, bądź spokojny i popraw swój komfort życia – naprawdę warto!

 

Tagged , ,