Uroda

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych. Mają postać wrzecionowatych pasm, przypominających blizny. Niestety nie należą do estetycznych i bywają źródłem kompleksów. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Problem rozstępów dotyka zarówno nastolatków w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, jak i sportowców. Jak powstają rozstępy? Czy da się wzmocnić skórę tak, aby zapobiec pojawieniu się rozstępów? Jak zmniejszyć widoczność tych, które już powstały? Odpowiadamy na wszystkie pytania – zapraszamy do lektury.

 

Co to są rozstępy i skąd się biorą?

Rozstępy powstają w skutek rozciągnięcia się skóry. Powodów, przez które tak się dzieje może być wiele – wśród najczęstszych czynników wymienia się predyspozycje genetyczne, zmiany sylwetki w trakcie okresu dojrzewania, zmiany hormonalne podczas ciąży, szybkie przybranie na wadze lub przeciwnie – szybki przyrost masy mięśniowej. Dlatego najczęściej pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach, piersiach czy ramionach.

Skóra, która jest mocno naciągana w związku ze wspomnianymi zmianami sylwetki, zwyczajnie nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych, a co za tym idzie ulega osłabieniu, w wyniku którego pojawiają się rozstępy.

Rozstępy wyglądem przypominają równoległe blizny. Na samym początku przybierają barwę czerwoną lub nawet fioletową, a z biegiem czasu bledną. Co istotne, skóra w miejscu, w którym się pojawiają, jest zdecydowanie cieńsza, nie ma m.in. mieszków włosowych czy gruczołów potowych.

 

Czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów?

Rozstępy to jeden z tych rodzajów problemów, któremu łatwiej zapobiegać, niż następnie go leczyć. 

Warto pamiętać, że słabo nawilżona i wiotka skóra jest znacznie mniej elastyczna, dlatego o wiele gorzej poradzi sobie z rozciąganiem, które czasami jest przecież nieuniknione, np. podczas ciąży. Z rozstępami ciężko walczy się też po ich pojawieniu. Niestety, walka ta sprowadza się głównie do zmniejszenia ich widoczności czy powierzchni i nie da się ich całkowicie usunąć. Z tego powodu warto odpowiednio dbać o skórę i przeciwdziałać ich wystąpieniu.

Jak więc zapobiegać rozstępom? Przede wszystkim warto kontrolować poziom hormonów w naszym organizmie oraz regularnie sprawdzać stan tarczycy, której zaburzone funkcjonowanie może prowadzić do szybkiego wzrostu masy ciała. 

Co równie istotne, należy zadbać o prawidłową dietę i odpowiednie nawodnienie. Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów, warto pamiętać o zdrowych źródłach białka oraz witaminach A, B5, E i cynku.

Nie można zapominać także o odpowiedniej dawce ruchu. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt intensywna ilość ćwiczeń nie jest dobra. Ćwiczenia pobudzające bardzo szybki przyrost mięśni również mogą doprowadzić do pojawienia się rozstępów. Z tego powodu trzeba znaleźć złoty środek i racjonalnie układać plan treningowy.

Równocześnie należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry po to, by była ona jak najbardziej elastyczna. W tym celu należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które w składzie zawierają oleje i masła natłuszczające, tworzące barierę ochronną przed utratą wody. W pielęgnacji warto także stosować aktywne składniki roślinne, które na naszą skórę będą działać ujędrniająco. Należą do nich m.in. masło shea, skrzyp polny czy ekstrakt z orzecha włoskiego.

Aby taka pielęgnacja była jak najbardziej skuteczna powinno stosować się ją regularnie – najlepiej każdego dnia rano i wieczorem. Warto także połączyć ją z pobudzającym przepływ krwi i limfy masażem. Dzięki temu lepiej przygotujemy skórę na rozciąganie, a co za tym idzie ograniczymy powstawanie rozstępów.

 

Jak walczyć z rozstępami?

Tak, jak wspominaliśmy – nie da się całkowicie „pozbyć” rozstępów. Na szczęście zareagowanie na problem w odpowiednim momencie może znacznie zmniejszyć ich widoczność. Im szybciej podejmiemy kurację, tym lepiej – po prostu. Rozstępy, które są już w fazie bliznowacenia, znacznie ciężej zniwelować. Dlatego, gdy tylko zobaczymy świeże, czerwone lub fioletowe zmiany- działajmy. 

Intensywna pielęgnacja kosmetykami nawilżającymi połączona z masażami (zwłaszcza szczotką lub masażerami), pomoże zahamować powstawanie nowych rozstępów oraz znacznie zmniejszyć widoczność tych, które już mamy. Istnieją także profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które pomogą spłycić rozstępy. Do takich zabiegów zaliczyć możemy mezoterpię, mikrodermabrazję czy terapie z użyciem lasera frakcyjnego. 

 

Kluczem do zachowania zdrowej, elastycznej skóry jest odpowiednia pielęgnacja i porządne nawilżenie – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Picie wody, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna są obowiązkowe, jeśli chcemy przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. Warto też wiedzieć, że rozstępy mogą mieć podłoże genetyczne. Jeśli więc w Twojej rodzinie zdarzały się podobne problemy to warto sprawdzić, czy i Ty nie masz genetycznych predyspozycji do tej przypadłości. Taka wiedza pomoże Ci w ułożeniu skutecznej profilaktyki i pozwoli odpowiednio zadbać o skórę. 

 

Tagged , ,