CIĄŻA

Przygotowania do ciąży- co musisz wiedzieć.

Jesteście w trakcie o przygotowania do ciąży? Chcecie rozpocząć starania o dziecko, a tym samym odpowiednio przygotować się do ciąży? Warto podejść do tego tematu odpowiedzialnie i pamiętać, że to zadanie dla dwojga. Każdy z Was powinien wykonać podstawowe badania, zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, suplementację i relaks. Jakie pytania najczęściej nurtują przyszłych rodziców? Zapraszamy do artykułu – znajdziecie w nim odpowiedź na wszystkie pytania.

 

Przygotowania do ciąży- co musisz wiedzieć.

Decyzja o powiększeniu Waszej rodziny to bardzo ważny moment. Jednak poza radością i ekscytacją, w Waszej głowie zaczynają pojawiać się trudne pytania – co zrobić, aby ciąża przebiegła zgodnie z planem? O co powinniśmy zadbać? Jakie kroki podjąć, aby maluszek rozwijał się prawidłowo? To całkowicie normalne odczucia! Przecież już od pierwszych dni chcecie zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. I choć wielu kwestii najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy w stanie zaplanować, to na szczęście możemy mieć wpływ na kilka kluczowych aspektów.

 

Od czego więc zacząć przygotowania do ciąży?

Przyszła mama powinna zacząć od wizyty u lekarza specjalisty oraz ginekologa, w celu wykonania podstawowych badań. Lekarze przeprowadzą wywiad, na podstawie którego dowiedzą się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twoją płodność. Badania diagnostyczne z kolei pomogą dokonać oceny Twojego stanu zdrowia, a następnie ustalić, jakie dawki witamin i minerałów powinnaś przyjmować.

Poinformuj lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach, a także chorobach przewlekłych, jeśli takie posiadasz. Specjalista poinstruuje Cię, jak przygotować się do ciąży oraz ustali, jak powinno wyglądać Twoje dalsze leczenie – być może niektóre z leków będzie trzeba zmienić bądź odstawić.

Przed zajściem w ciąże warto również udać się do stomatologa i dentysty. Zanim zaczniecie starania o dziecko wylecz wszystkie zęby. Niektóre problemy stomatologiczne mogą być przyczyną komplikacji w ciąży.

Jeśli masz wadę powinnaś odwiedzić również okulistę – i przed, i po porodzie. Ciśnienie dna oka ma znaczenie przy porodzie naturalnym. Co więcej, niektóre z wad mogą pogorszyć się w trakcie ciąży.

 

Ruch i relaks – zadbajcie o to! 

Sport to zdrowie – stare porzekadło nie kłamie. Przyszli rodzice powinni o nim pamiętać i zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Dzięki temu zachowacie dobre samopoczucie, zdrowie i poprawicie ogólną wydolność organizmu. Pamiętajcie tylko, że wysiłek fizyczny ma Wam dawać radość! Zapomnijcie o wykańczających treningach, róbcie to, co po prostu lubicie! Joga, taniec, jogging – możliwości jest naprawdę mnóstwo. Nawet zwykły spacer na łonie natury będzie miał na Was dobroczynny wpływ.

Pamiętajcie, że zarówno sport, jak i relaks sprzyjają walce ze stresem, którego ograniczenie wspiera rzygotowania do ciąży.W pędzie dnia codziennego znajdźcie więc chwilę również na odpoczynek. Cieszcie się tym, co pozwala Wam zapomnieć o troskach i problemach.  

Zdrowa dieta – to podstawa!

Co do tego chyba nie ma żadnych wątpliwości, prawda? Zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni zwracać uwagę na to, jak wygląda ich codzienny jadłospis. Dzięki temu zyskacie pewność, że dostarczacie organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

O czym w szczególności trzeba pamiętać? Zbilansowana dieta to:

– zdrowe ryby,

– chude mięso,

– duża ilość warzyw i owoców,

– błonnik,

– dobrej jakości tłuszcze,

– rezygnacja z przetworzonego jedzenia, niezdrowych przekąsek i używek.

Mężczyźni powinni także pomyśleć o ograniczeniu kofeiny. Okazuje się bowiem, że może ona powodować nieprawidłowości w materiale genetycznym plemników, a co za tym idzie negatywnie wpływać na funkcje rozrodcze. Bezpieczną dawkę kofeiny dla mężczyzn starających się o dziecko oszacowano na ok. 200 mg, czyli 2 filiżanki kawy parzonej.

 

Suplementacja dla przyszłych mam.

Choć zdrowa, zbilansowana dieta to konieczność, nie zawsze będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na wszystkie, niezbędne w czasie ciąży składniki. Kobiety w trakcie przygotowania do ciąży powinny wdrożyć odpowiednią suplementację. 

Na jakie składniki powinno zwracać się szczególną uwagę? Przede wszystkim na kwas foliowy. Na etapie starania się o dziecko jest on zalecany zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Kwas foliowy u mężczyzn poprawia jakość nasienia i wpływa na odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei prawidłowe stężenie kwasu foliowego u przyszłej mamy chroni przed anemią. Jest też niezwykle ważne dla dziecka, zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. 

U kobiet istotne jest także zachowanie prawidłowego poziomu witamin A (jest niezbędna dla  prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, w tym wzroku), D3, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6 (jej niedobór może być wyjątkowo nieprzyjemny – potęguje nudności i wymioty), B12, beta-karotenu, a także składników mineralnych, jak wapń, magnez, żelazo (jego niedobór może wiązać się z niedokrwistością i przedwczesnym porodem), cynk, miedź, jod i selen.

Co istotne, należy pamiętać, że zalecane dawki są przystosowane do ogółu społeczeństwa. Nie zawierają spersonalizowanych zaleceń. Wiele osób cierpi na niedobory, inaczej przyswaja i metabolizuje witaminy. Nie zawsze więc zestawy dedykowane dla przyszłych mam będą wystarczające. Jak zatem dowiedzieć się, jaka dawka witamin i minerałów będzie odpowiednia właśnie dla Ciebie? To prostsze niż myślisz!  

 

Badania genetyczne przed ciążą OGEN Chcę Być Mamą! – to odpowiedź na Twoje pytania.

Ogen dba o przyszłe mamy! Dlatego stworzyliśmy Raport Chcę być Mamą, który będzie Twoim wsparciem w drodze do macierzyństwa.

Czego dowiesz się z naszego Raportu? Jego wyniki mogą pomóc w:

– zmniejszeniu ryzyka poronienia

– prawidłowym rozwoju ciąży

– zmniejszeniu ryzyka przedwczesnego porodu

– uniknięciu problemów takich jak niedokrwistość, cukrzyca ciężarnych czy otyłość

– zmniejszeniu ryzyka wad wrodzonych dziecka.

Tak, Eksperci Ogen na podstawie analizy genetycznej stworzą dokładny i czytelny Raport Twoich predyspozycji genetycznych. Dzięki temu dowiesz się, jak wspierać płodność w zgodzie z indywidualnymi potrzebami Twojego organizmu. Będziesz w stanie odpowiednio przygotować swój organizm na czas ciąży, porodu oraz połogu i przede wszystkim zadbać o zdrowy przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Oczywiście, bardzo ważna jest konsultacja wyników Raportu ze specjalistą, jednak i tym nie musisz się martwić. Interpretacji Raportu w odniesieniu do aktualnego stanu zdrowia dokona nasz dietetyk podczas konsultacji telemedycznej. Poza tym odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i zaproponuje dalszą diagnostykę.

 

Czas, w którym staracie się o powiększenie rodziny i okres ciąży powinny dawać Wam masę radości i szczęścia. Oszczędźcie sobie niepotrzebnych nerwów i stresu. Poznanie swoich predyspozycji genetycznych to klucz do spokoju oraz zdrowej, bezpiecznej ciąży. Zadbaj o siebie i swoje maleństwo najlepiej, jak potrafisz!

 

 

Tagged , ,
zestaw do badań genetycznych przed ciążą Ogen

Raport genetyczny - Chcę być Mamą

630 zł
760 zł