Sport

Jak wygląda prawidłowa regeneracja potreningowa?

Aby sukcesywnie osiągnąć kolejne wytyczone sobie cele, dotyczące naszej sylwetki, kondycji i formy sportowej, trzeba systematycznie ćwiczyć – to żadna tajemnica! Jednak czy tylko trening wpływa na naszą formę i na to, jak kształtuje się nasza sylwetka? Oczywiście, że nie! Istotne jest także kilka innych czynników, o których w ferworze treningów często zapominamy. Jednym z nich jest regeneracja, dzięki której nasze mięśnie odpoczywają, a to jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jak powinna wyglądać regeneracja po treningu? Podpowiadamy!

 

Regeneracja po treningu – dlaczego jest tak ważna?

Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego regeneracja jest tak istotna?

Otóż powodów jest całkiem sporo. Przede wszystkim regeneracja organizmu jest niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i pełnej sprawności naszych mięśni. Inne korzyści płynące z odpowiedniej regeneracji to m.in.:

– redukcja podatności na kontuzje,

– redukcja podatności na urazy,

– zmniejszenie ryzyka przetrenowania,

– pozytywny wpływ na wzrost mięśni – nie można zapominać, że mięśnie rosną także podczas spoczynku! Co więcej, jeżeli stymulowane są ze zbyt dużą intensywnością może dojść do stagnacji,

– dzięki odpoczynkowi z treningu na trening mamy coraz więcej siły i wytrzymałości, a to przekłada się na lepsze wyniki sportowe.

Wszystkie te korzyści są niezwykle istotne i znane każdemu sportowcowi dlatego też regeneracja po treningu jest dla nich szczególnie ważna.

 

 

Regeneracja potreningowa – jak robić to prawidłowo?

Właściwa regeneracja potreningowa ma miejsce wtedy, kiedy stosujemy sprawdzone i odpowiednie sposoby na odprężenie i odżywienie mięśni. Odpowiednie, czyli jakie? O czym warto pamiętać?

Po pierwsze, zbilansowana dieta! Po każdym treningu warto pamiętać o posiłku regeneracyjnym. Odpowiednio dobrana dieta odżywi nasz organizm ułatwiając przyswajanie wartości odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów. Po właściwym posiłku regeneracyjnym nasze komórki i mięśnie będą wytrzymalsze, a my sami będziemy mieli siłę na kolejne ćwiczenia.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ułożyć prawidłowego jadłospisu, warto w tej kwestii poradzić się specjalisty. Dietetyk na pewno pomoże dostosować posiłki do częstotliwości i intensywności treningów.

Przede wszystkim regeneracja organizmu jest niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i pełnej sprawności naszych mięśni.

Po drugie, czas na przerwę – sen i dni całkowicie wolne od treningów też są ważne!

A nawet bardzo ważne. Często można spotkać się z sytuacją, w której pomimo intensywnych treningów i dbania o jadłospis przestajemy widzieć rezultaty. Odpowiedzią może być zbyt mała ilość snu. Dla przykładu 5 godzin snu dziennie to zbyt mała dawka a wycieńczony organizm nie ma siły na spalanie tkanki tłuszczowej ani budowanie masy mięśniowej. Jest za bardzo zmęczony. Co więcej, zbyt mała ilość snu może powodować wzrost poziomu kortyzolu, który z kolei obniża tempo przemiany materii. Dni wolne od treningów pozwalają na naprawę mikrouszkodzeń i nabranie sił na kolejne ćwiczenia.

Po trzecie, ułóż dobry plan treningowy. Bardzo często zdarza się, że zamiast widzieć coraz to lepsze rezultaty, z treningu na trening czujemy się coraz bardziej zmęczeni. Przyczyną może być zbyt duża ilość treningów w tygodniu lub zbyt wysoka ich intensywność. Dlatego swój plan treningowy warto ułożyć w konsultacji z trenerem personalnym.

Po czwarte, odrobina przyjemności nikomu nie zaszkodzi – pamiętaj o saunie i masażu. Pobyt w saunie skutecznie pomaga zregenerować ciało i umysł. Oczywiście nie warto przesadzać z intensywnością. A masaż? Czy jest coś, co bardziej rozluźnia mięśnie niż regularny masaż? A do tego pozwala na pełen relaks i odpoczynek. Masaż przyspiesza także regenerację, łagodzi bóle mięśni, oraz obrzęki i stany zapalne.

 

Regeneracja po treningu – podsumowanie.

Prawidłowa regeneracja potreningowa odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nadmiernym uszkodzeniom mięśniowym oraz kontuzjom. Jest również niezbędna, aby osiągać coraz to lepsze wyniki sportowe. Należy jednak pamiętać, że regeneracja po treningu powinna odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i predyspozycjom. Informacja na temat specyficznych polimorfizmów ułatwia wybór odpowiedniej częstotliwości i intensywności treningów dostosowanych do indywidualnego tempa regeneracji. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego Raportu Genetycznego Ogen. Sprawdź szczegóły i ciesz się zdrową, piękną sylwetką.

Tagged , , ,