Bez kategorii, WITAMINA D3

Badanie poziomu witaminy D

Badanie poziomu witaminy D powinno być wykonywane regularnie.

Mimo zwiększającej się świadomości zdrowotnej, wciąż wiele osób nie wie, że może mieć niedobór witaminy D. Badania szacują, że nawet 90% społeczności Polski może mieć niedobór witaminy D.

Witamina D pełni wiele funkcji.

  • znana jest przede wszystkim z oddziaływania na prawidłową mineralizację kości i gospodarkę wapniową, ale na tym jej rola się nie kończy!
  • Witamina ta wpływa na prawidłową pracę układu kostno-szkieletowego, a tym samym wpływa na funkcję metaboliczną tkanki kostnej. Co więcej, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, wspomaga pracę mięśnia sercowego  oraz układu krążenia.
  • Odpowiedni poziom witaminy D reguluje stężenie frakcji HDL cholesterolu, co przekłada się na obniżenie ryzyka udaru, miażdżycy, zawału serca.
  • Witamina D reguluje uwalnianie insuliny przez trzustkę, zapobiega cukrzycy. Dzięki temu, pośrednio uczestniczy również w utrzymaniu zgrabnej, szczupłej sylwetki.

Badanie poziomu witaminy D jest niezwykle ważne w profilaktyce wielu chorób.

Efektywna synteza skórna zachodzi w miesiącach od kwietnia do września.  Pamiętajmy jednak, że niska ekspozycja skóry na  promieniowanie UVB wynikająca z przebywania w zamkniętych pomieszczeniach w godzinach najintensywniejszej syntezy, a także używania preparatów z filtrem UV, powoduje, że znacząca część polskiego społeczeństwa (nawet do 90%) ma niedobór tej witaminy.  Dlatego warto regularnie badać jej poziom. W szerokości geograficznej Polski, niestety niemożliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu witaminy D3 przez cały rok bez zastosowania suplementacji. W naszym kraju badanie poziomu witaminy D w większości przypadków nie jest refundowane. Lekarz rodzinny nie ma uprawnień, by zlecić badanie  bezpłatnie. Jest ono refundowane jedynie w przypadku zlecenia przez lekarza specjalistę w poradni endokrynologicznej bądź w poradni zaburzeń metabolicznych, w której witamina D wykorzystywana jest do diagnostyki zaburzeń kostnych.

Badanie poziomu witaminy D- ile kosztuje?

Wykonanie badania witaminy D jest niejednokrotnie kosztowne, jego koszt waha się w granicach 80 aż do 200 zł. Dodatkowo,  wykonanie go wiąże się z wizytą z ośrodku wykonującym badania bądź koniecznością skorzystania z  dnia urlopu. Na całe szczęście, diagnostyka dokonała rozwoju, a wykonanie badania można wykonać bez wychodzenia z domu. Przykładem jest nowoczesne badanie suchej kropli krwi. Do wykonania badania potrzebny jest jedynie zestaw, dzięki któremu pacjent może sam pobrać zaledwie kilka kropel krwi. Zestaw zamawiany jest na stronie internetowej, badanie odbywa się drogą wysyłkową, a po pobraniu próbki kurier odbiera przesyłkę i przekazuje do wyspecjalizowanego laboratorium. Wynik otrzymuje się po około tygodniu. Badanie suchej kropli krwi bada nie tylko aktualny poziom witaminy D w organizmie, ale również jej metabolity. Na podstawie tych parametrów możliwa jest najbardziej wnikliwa i dokładna
ocena:
– aktualnego stężenia witaminy D w organizmie,
– indywidualnego zapotrzebowania na tę witaminę,
– określenie skuteczności stosowanej suplementacji.

Badanie poziomu witaminy D mogłoby odpowiednio wcześnie pomóc w postawieniu diagnozy wielu poważnych chorób.