Dieta, Zdrowie

Nietolerancja laktozy – nieprzyjemne skutki spożywania mleka

Laktoza – co to jest?

Jest to jeden z głównych składników mleka jest dwucukrem zbudowanym z pojedynczych cząsteczek galaktozy i glukozy. Rodząc się wszyscy posiadamy umiejętność trawienia laktozy, gdyż jest ona również jednym ze składników mleka matki. Nietolerancja latkozy z kolei jest zjawiskiem spowodowanym problemami z trawieniem tego składnika.

 

Do jednych z przyczyn nietolerancji laktozy zalicza się uwarunkowania genetyczne a dokładniej występowanie mutacji w genie MCM6

Nietolerancja laktozy- jak z nią żyć?

Jednak z wiekiem umiejętność ta może zanikać (nie tylko w wieku dorosłym, ale też dziecięcym). Aby laktoza została przyswojona przez organizm musi ulec rozkładowi do cukrów prostych. Cukry te są łatwo wchłaniane do krwi. Za prawidłowy proces trawienia laktozy odpowiada znajdujący się w jelicie cienkim, enzym zwany laktazą. W przypadku braku bądź niedoboru tego enzymu- dotyka nas nietolerancja laktozy.

Co się dzieje z niestrawioną laktozą?

Laktoza w rezultacie odkłada się w jelicie i ulega fermentacji bakteryjnej w jelitach. Objawami nietolerancji laktozy mogą być problemy gastryczne takie jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha.

Nietolerancja laktozy- jakie sa jej przyczyny?

Do jednych z przyczyn nietolerancji laktozy zalicza się uwarunkowania genetyczne a dokładniej występowanie mutacji w genie MCM6. Analizy genetyczne mogą pomóc więc w wykryciu genetycznie uwarunkowanej nietolerancji laktozy.

Należy pamiętać o tym, że nietolerancja laktozy nie jest alergią na mleko będąca odpowiedzią immunologiczną organizmu na alergeny, którymi w tym przypadku są białka mleka. Objawia się ona w zupełnie inny sposób w porównaniu do nietolerancji laktozy i mogą towarzyszyć następujące objawy: wysypka, katar, łzawienie oczu, zmęczenie i inne.

Wiedza zawarta w Indywidualnym Raporcie Genetycznym wskazuje genetyczne uwarunkowane predyspozycje do tolerancji laktozy Twojej lub Twoich bliskich i dzieci. Sprawdź czego jeszcze możesz dowiedzieć się z IGR na ogen.pl

 

Tagged , , , ,