Dieta, Sport

Dieta redukcyjna i regularne ćwiczenia nie przynoszą efektów? Dowiedz się, co może być przyczyną!

Dieta cud, każdy o niej słyszał. Działa na kilka osób z Twojego otoczenia, a w Twoim przypadku się nie sprawdza. Dokładasz wyczerpujące treningi i nadal nic. Nie widzisz spektakularnych rezultatów. Jak to możliwe? 

Odpowiedź jest prosta – wiele zależy od genów. Tak! To właśnie z nich możesz wyczytać, co Ci służy, a co niekoniecznie. Sprawdzić, czy jesteś predysponowany do uprawiania danego rodzaju sportu, dowiedzieć się, jak dbać o siebie, jakich produktów unikać, jakie witaminy suplementować, co w konsekwencji da Ci odpowiedź, jak zgubić nadprogramowe kilogramy. 

 

Twoje geny Twoją siłą!

Geny to ogromny potencjał, który w trakcie całego naszego życia ujawnia się poprzez najrozmaitsze cechy – od wyglądu zaczynając, na skłonnościach do określonego rodzaju zachowań kończąc. Z genów można wyczytać naprawdę dużo wartościowych informacji, np. czy jesteśmy predysponowani do obniżonego poziomu danej witaminy, otyłości, nietolerancji pokarmowej lub zachorowania na określone schorzenie. Taka wiedza może zapewnić nie tylko dobre samopoczucie, ale także zdrowe i długie życie.

A jak może pomóc Ci w drodze do uzyskania wymarzonej sylwetki? 

Po pierwsze – redukcja tkanki tłuszczowej, a ilość aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna wysmukla ciało i zapewnia lepszy jego wygląd poprzez wpływ na tkankę mięśniową, to jasne. Natomiast związek aktywności fizycznej z nasileniem redukcji masy ciała jest w istotnym stopniu zależny jest od… genetyki. Zmiany na poziomie genetycznym mają związek z predyspozycją do wydatkowania energii podczas aktywności fizycznej. Naukowcy wykazali, że u osób z określonym genotypem pomimo stosowania diety niskokalorycznej i regularnej aktywności fizycznej nie następuje szybka utrata nadmiernej  masy ciała. W konsekwencji może to zwiększać ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej i tendencji do nadmiernej masy ciała utrzymującej się już od wczesnego dzieciństwa. 

Czy w takim wypadku powinno się zrezygnować z ćwiczeń? Oczywiście, że nie! Poznanie swojego genotypu, w połączeniu z aktualnymi wynikami badań, pozwala odpowiednio zaplanować dietę i aktywność fizyczną dokładnie do naszych potrzeb

 

A „gen otyłości”? Naprawdę istnieje!

Tak, można powiedzieć, że udało się odnaleźć tzw. „gen otyłości”. Choć mówiąc konkretnie, za te skłonności odpowiada wiele miejsc w genomie i konkretna ekspresja genów. Na szczęście na podstawie analizy genetycznej możemy stwierdzić, czy ktoś ma większe predyspozycje do tycia. Należy pamiętać, że otyłość to nie tylko kwestia wyglądu. To przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. 

Jak możemy wykorzystać wiedzę o predyspozycji do wystąpienia otyłości? Na pewno nie jako wymówkę: „Skoro i tak będę otyły, to nie będę ćwiczyć!” Informacje wyczytane z genów kolejny raz przychodzą nam na ratunek – styl życia i przestrzeganie zasad zdrowego żywienia zgodnego z NASZYM organizmem to podstawa. A mając świadomość, że posiadamy określone skłonności, możemy lepiej ułożyć dietę i zadbać o aktywność fizyczną i zareagować zanim problem z wagą faktycznie się pojawi. 

 

Czy geny dadzą nam odpowiedź dlaczego dieta i ćwiczenia w naszym przypadku nie działają?

Tak! Każdy organizm inaczej reaguje na konkretne diety i wysiłek. To, że określona dieta zdziałała cuda u naszej przyjaciółki, nie daje absolutnie żadnej gwarancji, że będzie korzystna i dla nas. 

  • Dobrze obrazuje to wrażliwość na tłuszcze. U niektórych osób należy je zupełnie wyeliminować, a w innych jadłospisach pojawiają się w dużych ilościach. 
  • To samo dotyczy uprawiania sportu – jedna osoba będzie lepiej reagowała na długotrwały i intensywny wysiłek, a inną narazi to na poważne kontuzje. 
  • A regeneracja po wysiłku? Też jest istotna! Przetrenowanie nie tylko powoduje przewlekłe stany zapalne, może również zaburzać procesy redukcji masy ciała poprzez nadmierną stymulację hormonów odpowiedzialnych za stres.
  • Warto wspomnieć o łaknieniu i sytości – to dwa podstawowe odczucia odpowiedzialne za przeciwstawne zachowania żywieniowe. Naukowcy wykazali, że osoby z odpowiednim genotypem posiadają proporcjonalnie mniejsze uczucie sytości z jedzenia, co prowadzi do zwiększenia ilości przyjmowanych pokarmów. 

To tylko garść czynników, które mają wpływ na kształtowanie Twojej sylwetki. Predyspozycje genetyczne to prawdziwa skarbnica wiedzy.

 

To która dieta i który rodzaj sportu będą dobre dla Ciebie?

Jak widzisz, nie istnieje możliwość stworzenia uniwersalnych zaleceń dla ogółu populacji. Możesz jednak poznać swoje DNA i określone predyspozycje poprzez wykonanie analizy genetycznej. Dzięki temu dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego organizmu. Spersonalizowana dieta, trening i suplementacja to klucz nie tylko do pięknej sylwetki, ale także do zdrowia!

Tagged , , , , ,