CIĄŻA

INDYWIDUALNE ZAPOTRZEBOWANIE NA WITAMINY DLA PRZYSZŁYCH MAM


Jesteś w ciąży? A może dopiero myślisz o powiększeniu rodziny? Nieważne na jakim etapie starań o dziecko się znajdujesz. Jeśli myślisz już o macierzyństwie, dobro Twojego maluszka jest teraz na pierwszym miejscu. Ciąża to wyjątkowy dla każdej kobiety czas, kiedy priorytetem jest dbanie o siebie i dziecko, które wkrótce ma przyjść na świat. Czy wiesz, że zapewnienie optymalnego wewnątrzmacicznego środowiska do rozwoju dziecka jest kluczowe dla jego zdrowia w późniejszym życiu, a niedobory pokarmowe mogą ograniczać prawidłowy rozwój Twojego dziecka i przyczyniać się do wystąpienia chorób w życiu dorosłym [1]?
Ciąża jest okresem ogromnych zmian adaptacyjnych, bardzo wymagających dla organizmu. Zadbanie o brak niedoborów szeregu witamin i minerałów jest kluczowe, by organizm mógł sprostać temu szalenie istotnemu zadaniu. Niewiele z nas wie natomiast, że zdolność organizmu do przyswajania witamin i minerałów zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych [2].

Już w trakcie ciąży w rozwijającym się organizmie odbywa się tzw. „programowanie” do środowiska, pozamacicznego [1]. Termin „epigenetyka” definiuje różnorodne procesy, które powodują zmiany w tzw. ekspresji genów oraz przenoszenie informacji do innego pokolenia bez udziału jakiejkolwiek anomalii genetycznej w obrębie sekwencji DNA genów [3].

Suplementacja dla przyszłych mam:

Pamiętajmy, że rekomendowane dawki witamin i minerałów podawane są dla ogółu populacji. To, jakie osobnicze zapotrzebowanie posiadamy, zależne jest od informacji zapisanych w naszym kodzie genetycznym. A poznanie indywidualnych zapotrzebowań organizmu nigdy nie było protsze!

Na pewno słyszałaś o kluczowej roli jaką odgrywa kwas foliowy w kształtowaniu się układu nerwowego Twojego dziecka. Ale…czy wiesz, że mimo wdrożenia suplementacji, kwas foliowy w Twoim organizmie może nie wchłaniać się tak jak powinien? Zdarza się to częściej niż myślisz. W przypadku kobiet u których występuje polimorfizm genu MTHFR organizm nie jest w stanie przyswoić i przekształcić kwasu foliowego dostarczanego w formie suplementów do aktywnej metabolicznie formy. Skutkuje to problemami z zajściem w ciążę bądź nawracającymi poronieniami [4]. Gdy przyszła mama posiada wadliwy wariant MTHFR dochodzi do wzrostu stężenia homocysteiny oraz spadku stężenia folianów w osoczu. Wysoki poziom homocysteiny gwałtownie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u matki, a w środowisku wewnątrzmacicznym, może dojść do zahamowania wzrostu dziecka [6,7]. Suplementacja odpowiednio przyswajalnej formy kwasu foliowego zapobiega występowaniu u płodu wad cewy nerwowej, wad serca oraz pośrednio ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu [6,7,8,9].

Cynk jest fundamentem w mineralizacji kości. Ten cenny pierwiastek pełni w organizmie człowieka ogrom ważnych ról. Cynk spełnia ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, gojeniu ran czy też syntezie DNA. Jest niezbędny do prawidłowego wzrastania i rozwoju płodu w okresie ciąży, a także do prawidłowego rozwijania się dziecka w późniejszych okresach życia [11.12]. Największą zawartością cynku charakteryzuje się mózg. Niedobór tego pierwiastka zaburza przewodnictwo nerwowe, powoduje zmiany neuropsychiczne w zachowaniu oraz zaburza funkcje poznawcze [13].

Witaminy z grupy B biorą udział w glukoneogenezie i glikogenolizie. Niski poziom witamin z grupy B wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób o podłożu zapalnym w późniejszym życiu dziecka, a także zwiększonym ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości w kształtowaniu się układu neurologicznego [14]. Przy niedoborze witaminy B12 i B6 zaburzona zostaje praca układu krwiotwórczego, zwiększając ryzyko wystąpienia anemii zarówno u matki jak i u dziecka. Co ważniejsze- uczestniczą w neutralizacji homocysteiny, której nadmiar zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu, miażdżycy oraz żylnych i tętniczych powikłań zatorowo-zakrzepowych [6,7]. Odpowiednia ich podaż chroni przed nadmiernym stresem oksydacyjnym, wspiera metabolizm energetyczny organizmu oraz bierze udział przy produkcji i dojrzewaniu erytrocytów [15].

Badania pokazują, że niemowlęta z niedoborem witaminy A mają zwiększone ryzyko chorób oczu, przewlekłych chorób płuc i przewodu pokarmowego. Niedobór witaminy A jest jedną z głównych przyczyn (możliwej do uniknięcia) ślepoty u dzieci. Niedobór witaminy A zwiększa również nasilenie i ryzyko śmiertelności czynników infekcyjnych u małych dzieci. Z drugiej strony nadmiar tej witaminy może być przyczyną wad wrodzonych u płodu, takich jak wady twarzoczaszki, wodogłowie, małogłowie oraz wady układu krążenia [16].

Odpowiednie stężenie witaminy D pomaga w immunologicznej adaptacji niezbędnej do utrzymania ciąży i wpływa korzystnie na stan mineralizacji kości matki i dziecka. Niedobór witaminy D w trakcie ciąży zwiększa ryzyko demineralizacji układu kostnego kobiety ciężarnej, a także ryzyko krzywicy wrodzonej u dziecka [17]. Funkcja witaminy D nie ogranicza się jednak do powyższych aspektów i jest w rzeczywistości o wiele bardziej złożona. Udowodniono pozytywny wpływ witaminy D3 na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej oraz przedwczesnego porodu [18] Niedobór witaminy D w ciąży zwiększa również ryzyko bakteryjnego zapalenia pochwy oraz ryzyko konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem.

Wiele z nas kojarzy selen ze zbawiennym wpływem na pracę tarczycy. I tak istotnie jest. Pierwiastek ten pełni istotną funkcję w metabolizmie hormonów tarczycy [10,19]. Niedobór selenu może osłabiać funkcjonowanie mózgu z powodu zmniejszenia jego aktywności przeciwutleniającej. Wchodzi on również w skład enzymów, których rolą jest wymiatanie wolnych rodników – pełni rolę antyoksydacyjną. Nieodpowiednia podaż selenu w ciąży może doprowadzić do deficytów w rozwoju poznawczym dziecka, charakteryzujących się zaburzeniami mowy, upośledzeniem rozwoju motorycznego i autyzmem [20].

Poza niedoborami witamin, warto również zbadać, czy nie mamy nietolerancji. Niezdiagnozowana celiakia bądź nietolerancja laktozy powodują wewnątrzmaciczne zaburzenie wzrostu, upośledza odpowiedź immunologiczną płodu, a w późniejszym życiu dziecka, zgodnie z koncepcją programowania płodowego, powodować może częstsze występowanie chorób krążenia, bardziej promiażdżycowy profil lipidów oraz zaburzenia gospodarki insulinowej i otyłość [21,22].

Od czego więc zacząć przygotowania do ciąży?

Przygotowując się do ciąży, zapewnij dziecku i sobie to, co najlepsze. OGEN Chcę być mamą bada aż 15 kluczowych pod względem planowania ciąży predyspozycji genetycznych. Ten nieinwazyjny sposób analizy pomoże nam zachować spokój i pewność, które są szczególnie ważne w okresie ciąży. Przygotowując się odpowiednio do bycia mamą, możemy być bezpieczni o zdrowie dziecka.

Raport Chcę Być Mamą! – to odpowiedź na Twoje pytania.
Czego dowiesz się z naszego Raportu? Jego wyniki mogą pomóc w:
-zmniejszeniu ryzyka poronienia
-prawidłowym rozwoju ciąży
– zmniejszeniu ryzyka przedwczesnego porodu
– uniknięciu problemów takich jak niedokrwistość, cukrzyca ciężarnych czy otyłość
– zmniejszeniu ryzyka wad wrodzonych dziecka.
Eksperci Ogen na podstawie analizy genetycznej stworzą dokładny i czytelny Raport Twoich predyspozycji genetycznych. Dzięki temu dowiesz się, jak wspierać płodność w zgodzie z indywidualnymi potrzebami Twojego organizmu. Będziesz w stanie odpowiednio przygotować swój organizm na czas ciąży, porodu oraz połogu i przede wszystkim zadbać o zdrowy przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
Oczywiście, bardzo ważna jest konsultacja wyników Raportu ze specjalistą, jednak i tym nie musisz się martwić. Interpretacji Raportu w odniesieniu do aktualnego stanu zdrowia dokona nasz dietetyk podczas konsultacji telemedycznej. Poza tym odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i zaproponuje dalszą diagnostykę.
Ogen dba o przyszłe mamy! Dlatego stworzyliśmy Raport Chcę być Mamą, który będzie Twoim wsparciem w drodze do macierzyństwa.

 

Bibliografia:

1,Kwon, E. J., & Kim, Y. J. (2017). What is fetal programming?: a lifetime health is under the control of in utero health. Obstetrics & gynecology science, 60(6), 506–519. https://doi.org/10.5468/ogs.2017.60.6.506
2. Niforou A, Konstantinidou V, Naska A. Genetic Variants Shaping Inter-individual Differences in Response to Dietary Intakes-A Narrative Review of the Case of Vitamins. Front Nutr. 2020 Dec 1;7:558598. doi: 10.3389/fnut.2020.558598. PMID: 33335908; PMCID: PMC7736113.
3. Hamilton JP. Epigenetics: principles and practice. Dig Dis. 2011;29(2):130-5. doi: 10.1159/000323874. Epub 2011 Jul 5. PMID: 21734376; PMCID: PMC3134032.
4. Xiaoming Wu, Lanjun Zhao, Hui Zhu, Dajian He, Wenru Tang, and Ying Luo: Association Between the MTHFR C677T Polymorphism and Recurrent Pregnancy Loss: A Meta-Analysis. Genetic Testing and Molecular BiomarkersVol. 16, No. 7, 2012;x
5. Dorota Bomba-Opoń, Lidia Hirnle, Jarosław Kalinka , Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 210–214;
6. Den Heijer M, Lewington S, Clarke R. Homocysteine, MTHFR and risk of venous thrombosis: a meta-analysis of published epidemiological studies. J Thromb Haemost. 2005 Feb;3(2):292-9. doi: 10.1111/j.1538-7836.2005.01141.x. PMID: 15670035.
7. Krzysztof Drews: Aktywne wspomaganie szlaku folianów – epigenetyczny wpływ choliny i witaminy B12 na rozwój ciąży. Ginekol Pol 2015, 86, 940-946
8. Hongyuan Wei, Yunjiao Zhu, et.al:Genetic risk factors for autism-spectrum disorders: a systematic review based on systematic reviews and meta-analysis. J Neural Transm (Vienna). 2021 Jun;128(6):717-734. doi: 10.1007/s00702-021-02360-w. Epub 2021 Jun 11;
9. Darrell Wiens and M. Catherine DeSoto: Is High Folic Acid Intake a Risk Factor for Autism?—A Review. Brain Sci. 2017, 7(11), 149;
10. Jessica A. Grieger, Luke E. Grzeskowiak , et.al:Maternal Selenium, Copper and Zinc Concentrations in Early Pregnancy, and the Association with Fertility. Nutrients 2019, 11(7), 1609;
11. Rebecca L. Wilson, Jessica A. Grieger, et.al:Association between Maternal Zinc Status, Dietary Zinc Intake and Pregnancy Complications: A Systematic Review. Nutrients 2016, 8(10), 641;
12. Erika Ota, Rintaro Mori et.al: Zinc supplementation for improving pregnancy and infant outcome.Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015;
13. Marger L, Schubert CR, Bertrand D. Zinc: an underappreciated modulatory factor of brain function. Biochem Pharmacol. 2014 Oct 15;91(4):426-35. doi: 10.1016/j.bcp.2014.08.002. Epub 2014 Aug 15. PMID: 25130547
14. Erika Ota, Rintaro Mori et.al: Zinc supplementation for improving pregnancy and infant outcome. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015;
15. A Report of the Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes and its Panel on Folate, Other B Vitamins, and Choline and Subcommittee on Upper Reference Levels of Nutrients: „Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline”. NATIONAL ACADEMY PRESS, Washington, Chapter: 7 Vitamin B6;
16. Guangwen Tang: Bioconversion of dietary provitamin A carotenoids to vitamin A in humans. Am J Clin Nutr. 2010 May; 91(5): 1468S–1473S;
17. Zalecenia opracowane przez Zespół Ekspertów Prof. Jadwiga Charzewska itd: Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D. Kwiecień 2010, Vol. 14 Nr 2 Pediatria po Dyplomie;
18. Maciej Malecki, Jacek Sieradzki: Rola polimorfizmów w genach zwiazanych z metabolizmem witaminy D w patogenezie cukrzycy typu 2. Diabetologia Praktyczna 2000, tom 1, nr 1;
19. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, Leonidas Duntas, Aleksandra Gilis-Januszewska: Pregnancy, thyroid, and the potential use of selenium. Hormones volume 19, pages47–53 (2020);
20. JN; Román GC, Ghassabian A, Bongers-Schokking JJ, et.al: Association of gestational maternal hypothyroxinemia and increased autism risk. Ann Neurol 2013;

21.Stephanie M. Moleski, et.al: Increased rates of pregnancy complications in women with celiac disease. Ann Gastroenterol. 2015 Apr-Jun; 28(2): 236–240;’

22.Flavia Indrio, et.al: Epigenetic Matters: The Link between Early Nutrition, Microbiome, and Long-term Health Development. Front. Pediatr., 22 August 2017.

Tagged , , ,