MIKROBIOTA JELIT

Jelita a depresja.

Depresja zaczyna się w jelitach?

Zaburzenie równowagi bakteryjnej w jelicie jest istotnym czynnikiem w patogenezie chorób czynnościowych, ale… nie tylko! Okazuje się, że mikrobiota może również wpływać na zdrowie psychiczne, przyczyniając się do występowania chorób takich jak depresja!

Oś jelitowo-mózgowa łączy przewód pokarmowy z ośrodkowym układem nerwowym, umożliwiając dwukierunkową komunikację.. Od strony jelitowej dysbioza (zaburzenie składu mikrobioty) może objawiać się problemami z układem pokarmowym. Natomiast od strony układu nerwowego, stany zapalne, pojawiające się w wyniku naruszenia funkcji ochronnej jelit, mogą manifestować się okresami spadków nastroju, płaczliwością, a nawet konkretnie przerodzić się w poważną chorobę jaką jest depresja. W konsekwencji zaburzeń mikrobioty natomiast, do krwiobiegu wydzielane są cytokiny prozapalne powodujące stan zapalny w jelitach, co w następstwie wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.

Jelita i depresja, w jaki sposób połączone?

Bez wątpienia zdrowie mózgu oraz zdrowie jelit to są ze sobą ściśle połączone. Badania pokazują, że 30% pacjentów z zaburzeniami funkcji jelit cierpi na depresje i lęki.

W przebiegu zaburzeń w składzie mikrobiomu, zauważono zmniejszone stężenie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego we krwi (BDNF, brain-derived neurotrophic factor). Niskie jego stężenie powiązano również z zaburzeniami psychicznymi. Należą do nich depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne oraz zespół wypalenia zawodowego.

Niektóre rodzaje bakterii mają zdolność regulowania nastroju i syntezy neuroprzekaźników (pośredniczących w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami układu nerwowego). Dbając o róznorodność bakterii w jelitach dbamy o swoje zdrowie psychiczne i znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Gatunki Lactobacillus i Bifidobacterium mogą produkować kwas gamma-aminomasłowy (aminokwas regulujący pracę układu nerwowego, którego niedobór często wykazuje się u ludzi z depresją), Bakterie z rodzaju Candida, Streptococcus i Escherichia serotoninę (hormon szczęścia). A jak wiemy, to my karmimy bakterie jelitowe. Spożywając pełnowartościowe, zróżnicowane posiłki zapewniamy korzystnym bakteriom odpowiedni rozwój.

Oś jelitowo-mózgowa łączy przewód pokarmowy z ośrodkowym układem nerwowym, umożliwiając dwukierunkową komunikację.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne i jelita?

  • Spożywaj produkty o właściwościach prebiotycznych (by odżywić odpowiednio mikrobiotę)
  • Wzbogać dietę o zdrowe kwasy tłuszczowe (omega 3 stymulują do wzrostu bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus)
  • Zadbaj o przeciwutleniacze (kurkumina wykazuje obiecującą skuteczność w walce z depresją)
  • Wprowadź w życie umiarkowaną aktywność fizyczną (stymuluje mózg do wydzielania BDNF oraz endorfin- molekuł szczęścia).
  • Nie zapomnij o odpowiedniej dawce snu!

 

Warto wspomieć, że 90% serotoniny (hormonu szczęścia) pochodzi z jelit.  Dlatego też, warto badać stan jelit, a następnie wzmacniać swoje zdrowie psychiczne.